Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BTTDD: KABULÜ MÜMKÜN OLMAYAN BİR KARAR

BTTDD: KABULÜ MÜMKÜN OLMAYAN BİR KARAR

17
0

İskeçe’de Mehmet Emin Şinikoğlu’nun ve Dimetoka’da Mehmet Şerif Damatoğlu’nun görev sürelerinin uzatılmasıyla alakalı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklama aynen şu şekildedir.

 

 

BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ

GENEL MERKEZİ

BASIN AÇIKLAMASI

 

22.08.2011

 

Yunanistan, uluslarası anlaşmalara aykırı olarak 03 Ağustos 2011 tarihinde, İskeçe Atanmış Müftüsü Mehmet Emin Şinikoğlu’nun ve Dimetoka Atanmış Müftüsü Naibi Mehmet Şerif Damatoğlu’nun görev süresini BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK AZINLIĞININ KARŞI ÇIKMASINA RAĞMEN 21 Ağustos 2021 tarihine dek uzatan kararnameyi, 05 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte yürürlüğe koymuştur.

Kararnameye göre İskeçe Atanmış Müftüsü Mehmet Şinikoğlu ile birlikte Dimetoka Atanmış Müftü Naibi Mehmet Şerif Damatoğlu’nun da görev süresi on yıl daha uzatılmıştır.

 

Yunanistan’ın Batı Trakya Müslüman -Türk Azınlığı’nın, İskeçe Müftüsü AHMET METE ve Gümülcine Müftüsü İbrahim ŞERİF’i işbaşına getirilmesi talebini görmezden gelmesi, müftü sorununa çözüm üretmek yerine Cemali Meco’dan sonra Mehmet Emin Şinikoğlu ile Mehmet Şerif Damatoğlu’nun görev süresini uzatması Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı açısından kabulü mümkün olmayan bir karar olmanın yanında, Türkiye’nin son dönemde İstanbul Rum Azınlığı sorunlarının çözümde engel çıkarması bir yana kendi mevzuatını dahi zorlayarak sorunları çözmeye çalışmasına rağmen Yunanistan’ın bu tutumu büyük bir hayal kırıklığı da yaratmıştır.

 

Yunanistan ile Türkiye arasında karşılıklı gelişen ilişkiler çerçevesinde gelişmeleri izleyenlerin umutlarını ve beklentilerini boşa çıkaran bu yaklaşımın, sorunların çözümüne katkı sağlamayacağı ortadadır.

Bu nedenle, Çözümsüzlüğü çözüm gibi kabul etmek yerine Batı Trakya Türk Azınlığının beklentisine cevap vermek Yunanistan içerisinde yaşayan azınlık için olduğu kadar çoğunluk adına da kazanılacak bir mücadele olarak görülmelidir.

Yine kendi dini liderini seçebilen Batı Trakya Türk Azınlığı, vatandaşı oldukları Yunanistan siyaseti için de bir kazanç olacaktır. Bu nedenle her iki taraf yetkililerini masa etrafında bir araya gelerek çözüm üretmeye davet ediyoruz. Toplumsal olarak kabul görecek bir yaklaşımın, meydana çıkmasının başka bir yolu olmadığı açıktır.

 

Yürürlükteki uluslararası anlaşmalar dışında üretilecek çözümlerin, toplumu ve kamuoyunu tatminden uzak olacağını, Türk – Yunan ve bölge barışına da katkı sağlamaktan uzak bir yaklaşım olarak algıladığımızı kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

 

Av.Burhaneddin HAKGÜDER

Genel Başkan

 

Av.Necmettin HÜSEYİN

Genel Sekreter

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz