Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BTAYTD’NİN ŞUBELERİ “KREŞ” GEREKÇESİYLE GÜMÜLCİNE BELEDİYESİ TARAFINDAN KAPATILDI!

BTAYTD’NİN ŞUBELERİ “KREŞ” GEREKÇESİYLE GÜMÜLCİNE BELEDİYESİ TARAFINDAN KAPATILDI!

26
0

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin (BTAYTD) şubeleri “Kreş” olarak hizmet verdiği gerekçesiyle Gümülcine (Komotini) Belediyesi tarafından kapatıldı.

Yasal Dernek olmadığı gerekçesiyle Gümülcine’de önce Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin büfesini kapattılar. Bununla da yetinmediler, şimdi de Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin değişik bölgelerde bulunan ve Azınlık çocuklarına yönelik kendi kültürlerini öğrenme ve yaşama ağırlıklı faliyetlerin yapıldığı şubeleri “Kreş” olarak hizmet verdiği gerekçesiyle Gümülcine (Komotini) Belediyesi tarafından kapatıldı.

Sözkonusu şubelerin kapatılma konusu ile ilgili Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nden yazılı bir açıklama yapıldı.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4cd4te_gumulcine-subeler-kapatildi_news

 

AÇIKLAMA

“Hatırlanacağı üzere 5 Mayıs tarihinde yayınlamış olduğumuz açıklama ile, derneğimiz şubelerine yapılan baskınlar ve akabinde dernek yöneticilerimiz aleyhine açılmış ceza davaları ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmiştik.

Her ne kadar Gümülcine Belediyesi’nin ilgili birimi ile yaptığımız yazışmalarda kendilerine net bir şekilde söz konusu yerlerin derneğimizin şubeleri olduğu ve buralarda çeşitli dernek faaliyetlerimizin gerçekleştiğini belirtmiş olsak da, kendileri bu beyanlarımızı dikkate almayıp, 23 Mayıs 2016 tarihinde derneğimize Gümülcinedeki iki şubemizin onların iddiasına göre“kreşin” kapatılması yönünde Gümülcine Belediyesi Başkanı sayın Petridisin imzaladığı kararlar tebliğ edilmiştir.

Önceki açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, dernek yönetimi olarak, bu kararların iptali için idare mahkemeleri nezdinde gerekli başvurular en kısa sürede  yapılacaktır.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Yönetim Kurulu

 

Bu yaşananlara seyirci kalamayız ve bir yorum gerektirir.

TESADÜFMÜDÜR DERSİNİZ?

Sözkonusu şubelerin kapatılma işlemlerinin başlamasından yaklaşık 1 ay önce ve tam olarak 22-03-2016 tarihinde saat 14:00’da Gümülcine’de Yeni Mahalle ve Egnatias caddelerinin kesiştiği kavşakta Antifonitis Gazetesi’nin sahibi sorumlusu Öğretmen Kostas Karaiskos’un, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ne ait şubeyi gizlice fotoğraf çekmesinden sonra başlayan kapatılma süreci sizce bir tesadüfmüdür?

ŞİMDİ NE YAPACAKSINIZ? AZINLIK İNSANI MERAK EDİYOR

Şimdi gözler yine sessizliğe gömülmüş, kabuğuna çekilmiş ve sadece “ceplerini düşünen” Milletvekillerine, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis üyelerine çevrildi. Tabii ki de Azınlık insanının top yekün peşinden koştuğu, koşturulduğu “Bağımsız Liste’yi Gümülcine Belediyesi’ne “PEŞKEŞ” çeken Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu’na da çevrilmiş durumda. Kapatılma ile ilgili herhangi bir açıklama yapmayacaklar mı?

Açıkça yazmak gerekirse, Azınlık insanı, devlet tarafından son döneme hızla Azınlığın kimliğine, Dini değerlerine, kültür mirasına yönelik yapılan saldırılara karşı siyasilerin ne gibi bir tavır takınacaklarını merak ediyor. Yoksa “vur patlasın, çal oynasın” misali ayakçı işleri devam mı edecek?

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz