Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BTAYTD YÖNETİM KURULU GÜMÜLCİNE BELEDİYESİ İLE OLASI İŞBİRLİĞİ KONULARINI GÖRÜŞTÜ

BTAYTD YÖNETİM KURULU GÜMÜLCİNE BELEDİYESİ İLE OLASI İŞBİRLİĞİ KONULARINI GÖRÜŞTÜ

11
0

BTAYTD Y.K., 12 MART 2012 Pazartesi günü Gümülcine Belediye Başkanı Sn. Giorgios Petridis ile görüştü. Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Ridvan Molla İsa da görüşmede hazır bulundu.

 

Dernek Başkanı Sn. Erkan Ruşen derneği ve faaliyetlerini ayrıntılı anlatarak, görüşmenin asıl amacının belediye ile birlikte yapılacak işbirliği konuları üzerinde fikir alışverişinde bulunmak ve makul görülen konularda işbirliğine gidilerek , azınlık ve çoğunluk insanı için faydalı projeler ortaya çıkarabilmek olduğunu vurguladı.

 

Belediye Başkanı Sn. Petridis görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, toplumların din, dil,örf ve adetlerinin yanısıra etnik kimliğini de savunabilmelerinin önemini vurguladı. Sn.Petridis, ailesinin Kütahya’dan geldiğini hatırlatarak, gençlerin sosyal platformlarda söz sahibi olmaları ve ortak noktalar üzerinden ortak projeler üretmeleri gerektiğini belirtti.

 

Toplantıda, Gümülcine belediyesinin ‘’Yalova Balkan Festivali’’ daveti üzerine, Yüksek Tahsilliler Derneği ile birlikte sanatsal alanda ortak bir katılım olabileceği konuşuldu. Dernek üyesi Zeynep Tefikoğlu’nun belediye için hazırladığı ,seramik üzerinde belediye logosunu içeren çalışmaya değinilerek, bu tür güzel el sanatlarının tüm azınlık kurum ve kuruluşlarının yanısıra diğer belediyeler için de yapılması gerektiği vurgulandı.

 

Ayrıca, Türkiye üniversitelerinde okuyup Yunanistan’a geri dönen gençlerde tespit edilen dil sorununa değinildi. Bu konunun azınlık gençleri için bir sorun teşkil ettiği ve memuriyet başvurularında dil sorunu yüzünden özellikle birçok azınlık gencinin başvurularının başarısız sayıldığı belirtildi. Bu adil olmayan uygulamada azınlık gençlerinin de yararlanabileceği dil eğitim programları tartışıldı.

Belediye Başkanı Sn. Petridis, derneğe yıl içerisinde düzenlemeyi planladıkları konser, sanatsal faaliyetler v.b etkinlikler için mekan tahsis edebileceklerini de kaydetti.

 

Samimi bir ortamda 1 saaten fazla süren toplantıda,her iki kurumun yöneticileri , iki toplumu ayıran değil, birleştiren unsurlara ve çalışmalara yoğunluk verilmesi gerektiği konusunda hemfikir oldu. Her aşamada işbirliğinin samimi, güven ve iyi niyet çerçevesinde yürütülmesi gerektiğine değinildi. Eski yıllardaki sorunları unutarak, ileriye dönük ortak projeler yürütülmesi gerekliliğine vurgu yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz