Ana sayfa Batı Trakya Haberler İBRAHİM KALIN: “BİZİM MUHATABIMIZ YUNAN HÜKÜMETİDİR, SAYIN ÇİPRAS’DIR”

İBRAHİM KALIN: “BİZİM MUHATABIMIZ YUNAN HÜKÜMETİDİR, SAYIN ÇİPRAS’DIR”

22
0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başkan Erdoğan’ın NATO Zirvesi sonrasında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşmesi hatırlatılarak, görüşmede, Yunanistan’daki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının iadelerine ilişkin yeni bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Kalın, iki liderin, uzun ve kapsamlı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Türkiye ile Yunanistan arasında FETÖ mensubu askerlerin iadesi dışında birçok konu bulunduğunu dile getiren Kalın, görüşmede, Ege meselesi, ikili ekonomik ilişkiler, Kıbrıs meselesi, Yunanistan’da yaşayan Türk-Müslüman azınlığın sorunları, Atina’daki cami ve müftülerin seçim yoluyla iş başına gelmesi konularının ele alındığını belirtti.

Kalın, görüşmede, Türkiye’den kaçan 8 darbeci askerle sınır ihlali yaptığı için şu anda Türkiye’de tutuklu bulunan 2 Yunan askerinin durumunun etraflı şekilde konuşulduğunu bildirdi.

“Hukuk adına da bir katliamdır”

Erdoğan ile Çipras’ın görüşmesinin yapıcı bir ortamda geçtiğini aktaran Kalın, şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız da dün aslında toplantıdan sonra ifade ettiler. Çipras’ın konuya iyi niyetle yaklaştığını görüyoruz, bunu takdirle karşılıyoruz ama somut olarak baktığınız zaman hukuki süreç 2 yıla yaklaştı. Maalesef Yunan hukuk sistemi içinde 8 darbeci askerin tabiri caizse salıverilmeye doğru gittiğini adım adım müşahede ediyoruz. Bu bizim için endişe verici bir durum. Önce Yunan mahkemelerinde muhakeme edilen ardından iltica başvurularında bulunan ve bir kısmının ilticaları kabul edilen, bir kısmının reddedilen bu kişilerin şu anda belli bir süre sonunda bir şekilde serbest bırakılacağına dair bizde bir endişe var. Bu, açıkça hangi hukuki gerekçeyle olursa olsun Türkiye’de darbe girişiminde bulunmuş, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve ailesinin hayatına kastetmiş kişilerin bu hukuk sistemi içinde salıverilmesi gibi bir sonucu doğuracaktır ki bu hukuk adına da bir katliamdır.”

“Bizim muhatabımız Yunan hükümetidir, Sayın Çipras’dır”

Hukukun en önemli ilkelerinden birinin, demokratik kurumları, seçimle iş başına gelmiş kişileri koruması olduğuna dikkati çeken Kalın, “İkinci olarak da tabii ki ikili ilişkilerimiz anlamında da bunun yaratacağı bir gerginlik olacaktır. Umarız Yunan makamları, kendi mahkemeleriyle… Tabii bu Yunanistan’ın içişleri yani bizim oraya doğrudan müdahalemiz söz konusu değil, bizim muhatabımız Yunan hükümetidir, Sayın Çipras’dır. Bu konuyla ilgili darbecileri sevindirmeyecek adımlar atmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here