Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İBRAHİM HAFIZ: “VAKIF MALLARI HİÇ KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİLDİR”

İBRAHİM HAFIZ: “VAKIF MALLARI HİÇ KİMSENİN BABASININ MALI DEĞİLDİR”

21
0

Gümülcine Vakıflar Heyeti Başkanı İbrahim Hafız Halil Gümülcine İdadiye okulundaki restorasyon çalışmalarının iki aşamalı olarak devam ettiğini, ilk aşamanın bu yaz sonuna kadar tamamlanıp eğitime hazır hale getirileceğini söyledi.

Gümülcine Vakıflar Heyeti Başkanı İbrahim Hafız Halil 16 yıldan beri Vakıf İdare Heyeti içinde yer aldığını, son üç aydan beri de aynı kurumda Başkan olarak görev yaptığını ifade ederek şu görüşlere yer verdi: “Bizler şu anda İdadiye İlkokulu da bir vakıf malı olduğu için bu okulun, genel bir restorasyununu yapıyoruz. Bu restorasyonun iki aşamalı olduğunu, ilk aşamada okulun dış cephesinin sıva işleminin yapılması ki, bunun tamamlandığını ve iç cephede yer alan duvar ve kolonlardaki sıva işleminin yapılmasıdır.”

“Burası bir okul, hiç kimsenin şahsi malı değildir, onun için buraya hep birlikte sahip çıkalım”

İkinci aşamada ise okuldaki derslik binalarının iç cephe bakımı ve elektrik tesisatlarının yenilenmesi işleminin olacağını ifade eden Hafız Halil, bunun için de başta bölge halkından olmak üzere herkesten yardım beklediklerini söyledi. İlk etapta buradaki restorasyon çalışmalarının, Vakıf İdare Heyeti’nin bütçesinden finanse edildiğini, bunun yanında halkın da desteklemesi gerektiğini dile getiren Başkan Halil, burasının bir okul olduğunu kimsenin şahsi bir malı olmadığını ve onun için de herkesin buraya sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Okulun kitabesinde bu binanın 1883 yılında inşa edildiğini ve burasının 130 yıllık bir tarihi eser olduğunu kaydeden Halil; yıllardan beri bu binada kalıcı bir çözüm yoluna gidilmediğinden dolayı, adeta bina duvarlarının aşırı nem ve rutubetten dolayı çürüme noktasına geldiğini ifade etti.

“Bu benim gönüllü işim ve isteyerek yapıyorum, sen ben demeden bu okula sahip çıkılsın. Vakıf malları hiç kimsenin babasının malı değildir”

Görüşmeye gittiğimiz sırada Vakıf Başkanı İbrahim Halil’i elinde iş aletleriyle birlikte duvardaki kabarmış sıvaları kazırken buluyoruz. Başkan Halil’e bu durumu sorduğumuzda bize şu cevabı veriyor: “Bu benim gönüllü işim ve isteyerek yapıyorum. Vakıfların işlemesinde bir aksilik yok. Herhangi bir şey olsa bile ben buradayım, Gümülcine’nin içindeyim. Beni aradıklarında ya buradayım, yada cemaat binasındayım. Aksayan hiç bir durum yok. Burada bu işi hem daha ucuza mal etmek için, hem de boş zamanımı burada değerlendiriyorum. Buradaki ustaları da devamlı ben kontrol ediyorum. Çünkü ödediğimiz bir para var bu nereye gidiyor, bunu bilmemiz ve görmemiz gerekir. Ben burada şu mesajı vermek istiyorum; Sen ben demeden bu okula sahip çıkılsın. Çünkü yıllardan beri bu okuldan binlerce talebe mezun oldu. Bu okul şehrimizin en büyük okulu, en eski okul ve şehrimizin en ayakta tutulması gereken okuludur. Bu okulun tamir izni önceki dönem başkanlığı sırasında alınmıştı. İşler benim dönemime denk geldi. Yarın öbür gün ben de gideceğim, ama işler duracak diye bir şey yok. Çünkü bütün okullar bir vakıftır. Bu okullar tek taraflı yönetildiği için okulların bakımı, cami ve mescitlerin bakımı, vakıflar tarafından karşılanıyor. Vakıflar hiç kimsenin babasının malı değildir.

Buradaki okullar, camiller hep azınlığın varlığı ile yaşamıştır”

Burada asıl belirtmek istediğim, verecekleri bağışı bana vermiyorlar. Bu bağış şahsa değil, ortada resmi bir kurum var. İnansınlar ki verdikleri para yerini buluyor, burada bundan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü bundan 20 yıl öncesi başka sebeplerden dolayı Vakıflar heyeti çalışamaz durumda idi. Ama şu anda Vakıflar Heyeti çalışıyor ve bizler de bunu devam ettiriyoruz. Bizler burada yapılması gereken işlerin peşindeyiz. Şu anda Gümülcine’deki bütün camiler, halkın büyük bir desteğiyle tamir oldu. Her yıl okullarımıza gerekenler yapılıyor. Burada eğitim gören çocuklar benim değil, ama benim ve hepimizin olduğunu düşünüyorum. Bulunduğumuz binada şu anda bütün sınıflar rutubet kokuyor. Bunun için de bizler elimizden geleni yapıyoruz, bunu bırakacağız diye bir şey yok. Ayrıca bu okulun etrafına Gümülcine belediyesinin destekleriyle kaldırım taşları geldi. Çünkü dış duvarlarla beton arasında toprak olduğu için otlar bitmeye başlamıştı. Buradan temeller devamlı su çekiyor. Bu taşları duvarın temel kısmına döşeyerek bu sorunu ortadan kaldıracağız. Burada şunu demek istiyorum; buradaki azınlık okulları, camiler, mezarlıklar ve vakıf malları hep azınlığın varlığı ile yaşamıştır. Halk büyük bir gayret gösterdi. Burada Vakıflar Heyeti sadece öncülük yaptı.”

Tabkhane Camii de restore edilecek

Son olarak Vakıflar Heyeti Başkanı İbrahim Hafız Halil Gümülcine’de tamiri olmayan tek caminin Tabakhan camisi olduğunu söyleyerek bunun için de izin başvurusunda bulunacaklarını ifade etti. Bu caminin başta minaresinden olmak üzere, çatısından, kapısından, döşemesinden, penceresine kadar bakımının yapılacağını dile getirdi. Başkan Halil, bu krize rağmen bütçelerinin el verdiği ölçüde bu caminin de elden geçirileceğini sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz