Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İBRAHİM ŞERİF: “İNSAN VE AZINLIK HAKLARINA TERS UYGULAMALARI KINIYORUZ”

İBRAHİM ŞERİF: “İNSAN VE AZINLIK HAKLARINA TERS UYGULAMALARI KINIYORUZ”

22
0

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin Gümülcine’deki iki şubesin Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis tarafından kapatılmasını kınadı.

Müftü Şerif, “Özelde legal bir sivil toplum kuruluşu olan Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ne, genelde son dönemlerde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik artan bir eğilim gösteren bu tür insan ve azınlık haklarına ters uygulamaları kınıyoruz. Bir an önce bu uygulamalardan vazgeçileceği inancını taşıyarak alınan yanlış kararların düzeltilmesini bekliyoruz.” İfadelerine yer veriyor.

KINAMA

21 Nisan tarihinde Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin Gümülcine’deki şubelerinin kapatılmasına yönelik olarak yapılan ziyaretler sonucunda, 23 Mayıs 2016 tarihinde Derneğin üç şubesinin kapatılması yönünde Gümülcine Belediye Başkanı’nın imzasını taşıyan kararlar tebliğ edilmiş ve şubelerin faaliyetleri durdurulmuştur. 

Bu çeşit keyfi uygulamalar, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın köklü kurumlarından ve azınlığımız insanına yönelik geniş bir yelpazede hizmet sunmaya çalışan Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin tüzüğü gereği yaptığı faaliyetlerine vurulan bir darbedir.

Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyet ve çalışmalarının dünyada yankı bulduğu ve desteklendiği bir dönemde, böyle uygulamaların Avrupa Birliği üyesi ve demokrasinin doğduğu bir ülkeye yakışmadığını ve kabul edilir bir tarafının olmadığını düşünmekteyiz.

Özelde legal bir sivil toplum kuruluşu olan Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ne, genelde son dönemlerde Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na yönelik artan bir eğilim gösteren bu tür insan ve azınlık haklarına ters uygulamaları kınıyoruz.

Bir an önce bu uygulamalardan vazgeçileceği inancını taşıyarak alınan yanlış kararların düzeltilmesini bekliyoruz.

İbrahim ŞERİF

Gümülcine S. Müftüsü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz