Ana sayfa Batı Trakya Haberler İBRAHİM ŞERİF: “ELİMİZDEKİ KAYNAKLARIN YETERSİZ OLMASI HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

İBRAHİM ŞERİF: “ELİMİZDEKİ KAYNAKLARIN YETERSİZ OLMASI HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

19
0

Birlik gazetesi olarak ekonomik krizin nabzını Azınlık Belediyelerinde tutmak istedik ve Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ile kısa bir görüşme yaptık. Başkan Şerif içtenlikle sorunları açıkça dile getirdi ve yaşanan bu durumun kendilerini derinden üzdüğünü söyledi. Kozlukebir belediyesi olarak bu ekonomik krizden ciddi bir şekilde etkilendiklerini ifade eden Başkan İbrahim Şerif; bunun da en önemli göstergelerinden biri olarak, daha önceki yıllarda Belediye hizmetlerine ayrılan bütçenin, bu güne baktığımızda, bu miktarın çok düşürüldüğünü belirtti.

Başkan İbrahim Şerif, eğitim konusunda yaşanan sıkıntılara da dikkat çekerek; “Belediye başkanı olduktan sonra bir çok köydeki azınlık okullarını ziyaret ederek, okulların sorunlarını yerinde tespit etmeye çalıştık. Daha sonra öncelikli ihtiyaçlarımıza göre bunları dile getirdik. Daha önceki yıllarda bölgemiz sınırları içinde yer alan dört belediyeye, eğitim alanında kullanılmak üzere yaklaşık 250 bin Euro civarında bir para tahsis edilmekteydi. Bizler de dedik ki; bu ekonomik krize rağmen yine de hiç olmazsa bu rakamın altına düşmeyelim. Ancak maalesef 57 köyün bir araya toplandığı bu belediyemizde, bizlere geçen yıl itibarıyla eğitim alanında kullanılmak üzere ayrılan miktar 11 bin Euro oldu. Ben bir belediye başkanı olarak bu köylerimize eğitim alanında yaşanan problemlere ne gibi bir katkıda bulunabilirim. Elimizdeki kaynakların yetersiz olması hepimizi derinden üzmektedir.

“BELEDİYEMİZE GEÇEN YILLARDA 1,350 BİN EURO’YA KARŞILIK SADECE 400 BİN EURO AYRILDI”

Bir diğer konu da belediye hizmetlerinde yaşanan bazı sıkıntılardır. Daha önce bu dört Belediyeye Σ.Α.Τ.Α. kuruluşu tarafından belediye hizmetleri için ayrılan miktar 1,350 bin Euro idi. Şu anda bu dört belediyenin bir araya toplandığını gözönünde bulundurarak bizler, yeni bir Belediye olarak yine bu kuruluştan aynı talepte bulunduk. Fakat Σ.Α.Τ.Α kuruluşu tarafından bizlere verilen miktar sadece 400 bin Euro oldu. Yani 1,350 bin Euro’ya karşılık sadece 400 bin Euro geldi. Bizler de bütçeye, belediye hizmetleri için 400 bin Euro aktarabildik. İşte bu konuda da ciddi sıkıntılarımızın olduğunu söylemek gerekir.” Dedi.

Son olarak Belediye başkanı İbrahim Şerif’e, Sirkeli köyü içinde yeni alt yapı çalışmları sırasında köy içindeki yolların çok bozulduğunu vu bunun eski haline ne zaman getirileceğine ilişkin bir sorumuz oldu. Başkan İbrahim Şerif konuyla ilgili eski bölge genel sekreterliğinin ilgilendiğini, bu işi, belediyenin ihaleye vermediğini bölge genel sekreterliğinin ihaleye verdiğini ifade etti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde bu işi üzerine alan gözlemcileri belediyeye çağırarak, kendileriyle bu konuyu görüştüklerini, havaların ısınmasıyla beraber Mart ayı içinde Sirkeli köyünde gerekli çalışmaların yeniden başlayacağını belirttiklerini aktardı.

Son olarak başkan İbrahim Şerif: “Bu günlerde belediye olarak tek sıkıntımız, balkanlardaki köylerimizin yoğun kar sebebiyle yolları, devamlı kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Ancak bizler belediye olarak mevcut imkanlarımız çerçevesinde elimizden gelen tüm imkanlarımızı kullanmaya çalışmaktayız.” Dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here