Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BİNLERCE BATI TRAKYA TÜRK’Ü SADIK AHMET’E KOŞTU

BİNLERCE BATI TRAKYA TÜRK’Ü SADIK AHMET’E KOŞTU

26
0

Batı Trakya Türkleri inandıkları, sevdikleri ve özlemini çektikleri dava adamını, liderlerini 22. yılında da yalnız bırakmadı. 7’den 77’ye herkes Dr. Sadık Ahmet’in Gümülcine’deki anıt mezarına koştu.

Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun lideri, Dostluk Eşitlik Barış Pastisi’nin kurucusu merhum Dr. Sadık Ahmet 22. ölüm yıl dönümde 24 Temmuz Pazartesi günü kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

DEB Partisi ve Sadık Ahmet ailesi tarafından Gümülcine’deki kabri başında düzenlenen anma törenine Batı Trakya’nın her bölgesinden sevenleri, soydaşları katıldı. Bu yılki törene Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız katıldı.

Törene katılmak üzere Türkiye’den BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Edirne Valisi Günay Özdemir, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş katıldı.

Merhum Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent Ahmet ve kızı Funda Ahmet’in yanı sıra Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Muavin Konsoloslar Davut Ocak ve Derya Ocak, Osman Şahin törene katılarak yurt içinden ve yabancı katılımcıları yalnız bırakmadı.

Dr. Sadık Ahmet’i anmak üzere, o zor ve baskılı yıllarda birlikte mücadele ettikleri ve hapishane arkadaşı olan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’in yanı sıra İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, azınlık kurum ve kuruluş başkan ve temsilcileri katıldı.  Azınlık milletvekillerinin hiç birinin katılmaması ise dikkat çekti.

Ayrıca bu yılki anma törenine Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan ve Avrupa Parlamentosu’ndan temsilciler katıldı. Yunanistan’dan Makedon Azınlığı “Gökkuşağı Partisi”ni temsilen Yorgos Papadakis, Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Naim Elgandur ve eşi Anna Stamu, Bulgaristan’dan Dost Partisi Başkan Yardımcısı Mehmet Hoca, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve diğer yerel yöneticilerin yanı sıra Avrupa Parlamentosunda grubu bulunan Avrupa Hür İttifakı Başkan Yardımcısı Natalia Pinkowska, Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu ve Başkan Yardımcıları törene katıldılar.

Tören sala ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Müftü İbrahim Şerif tarafından dua yapıldı. Program selamlama konuşmaları ile devam etti.

Törene katılamayan Türkiye Cumhuriyeti Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vuçis, Yunanistan Kültür Bakanı Lidia Koniordu ve Rodop İli Milletvekili İlhan Ahmet yazılı birer mesaj gönderdi.

 

“İlla ki karşılık gerekmez, ama Yunanistan’dan da adım atmasını bekliyoruz”

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yıldız törende yaptığı konuşmada, Ahmet’in yaşamının Türk diplomasisi için adeta ders niteliğinde olduğunu belirterek, “Biz Türk diplomatlar için merhum Sadık’ı özel kılan şey, azınlığın davasını, hakkını, hukukunu uluslararası alana taşıma gayretidir. Bu nokta çok önemli. Çünkü biz, azınlık olarak yaşamayı, diaspora olarak yaşamayı geçen yüzyılda öğrenmeye başladık. Şimdi, bununla nasıl baş edeceğimizi, kendimizi nasıl anlatacağımızın yollarını buluyoruz.” dedi.

Yıldız, dış ülkelerdeki Türk azınlık toplumlarının mücadelelerinin hiçbir zaman ayrılıkçı anlayışa dayandırılmadığını, sadece haklar için mücadele edildiğini söyledi.

Bunun Yunanistan için özellikle geçerli olduğunu vurgulayan Yıldız, Yunanistan’a bakışlarının komşuluk ilişkisine dayandığını belirterek azınlık okullarının, müftülüklerin durumu göz önünde bulundurulduğunda bu komşuluk ilişkisine yakışmayan durumlara şahit olunduğunu dile getirdi.

Yıldız, azınlık meselelerinin yanı sıra iki ülke arasında iyi komşuluğa uymayan, ya da sorunları çözme gayretiyle bağdaşmayan başka durumların da mevcut olduğunu belirterek Türkiye ve Yunanistan’ın iki komşu ülke olmasına karşın, 60 yıldır cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret gerçekleşmediğine dikkati çekti.

Yıldız şöyle devam etti:

“Böyle iki komşu düşünün ki, coğrafyası beraber, geleceği beraber ve Avrupa Birliği’nde beraber olmak isteyen iki komşu, ama 60 yıldır cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret yapılmamış. Uzun bir süredir başbakan düzeyinde de ziyaret olmamış. İnşallah Türk diplomasisi olarak biz bunları çözmeye gayret ediyoruz. Türkiye, biliyorsunuz, son dönemde, özellikle Rum azınlıkla ilgili Lozan’ın ötesinde atılımlar yaptı, açılımlar gerçekleştirdi. Böyle durumlarda karşılık beklemek olmaz. İlla ki karşılık gerekmez, ama Yunanistan’dan da adım atmasını bekliyoruz.”

BBP Genel Başkanı Destici de, 24 Temmuz’un Türkler için önemli bir gün olduğunu belirterek, “24 Temmuz Türk dünyası için büyük bir kaybın yaşandığı, Batı Trakya Türklüğünün efsane lideri Sadık Ahmet’in şehadet yıl dönümü. Ama öbür taraftan da Anadolu’dan buraya gelen Türk varlığını tescil eden Lozan Antlaşması’nın imzalandığı tarihi bir gün.” ifadelerini kullandı.

Ahmet’in, BBP’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun kadim bir dostu olduğunu belirten Destici, “Sadık Ahmet’i unutmadık, unutturmayacağız. Şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun geride bıraktığı dava arkadaşları olarak şunu biliniz ki, kanımızla, canımızla her zaman sizin yanınızdayız.” diye konuştu.

Selamlama konuşmalarını videolardan izleyebilirsiniz:

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5up331

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5up7q8

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5upbkh

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5upe3q

MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU, YEMEK İKRAM EDİLDİ

Dr. Sadık Ahmet için kabri başında düzenlenen anma töreni sona erdikten sonra Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezi’nde Mevlit okutuldu. Din görevliler tarafından okunan Mevlidin duasını Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. Mevlit töreni sonrasında tüm katılımcılara yemek ikram edildi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz