Ana sayfa Batı Trakya Haberler BİZLER LOZAN’A GÖRE HAKLARIMIZI İSTİYORUZ!

BİZLER LOZAN’A GÖRE HAKLARIMIZI İSTİYORUZ!

26
0

Cumhurbaşkanı Sayın Prokopis Pavlopulos Gümülcinede, Gümülcinenin Yunanistana katılımı için düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmasına katılmadığımızı belirtmek isteriz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Yunanistanın azınlık ve eşit vatandaşlık hakları konusunda sunduğu tablo keşke bu kadar iyimser olsaydı. Bizler Batı Trakya Türk Azınlığı olarak kendi kimliğimizle tanınmak, isminde kendi kimliğimizi barındıran sivil toplum kuruluşları kurmak ve sırf isminde kendi kimliğimizi beyan eden Türk ifadesi olduğu için kapatılan tarihi ve resmi derneklerimizin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararına uygun olarak açılmasını istiyoruz.

Bizler, çift dilli Türkçe-Yunanca eğitim verecek azınlık anaokulları ve sayıca yetersiz kaldığı için ihtiyaç duyulan ilk, orta ve liselerin açılmasını istiyoruz.

Bizler, azınlığın seçtiği müftülerin tanınmasını ve azınlığın özgür iradesine saygı gösterilmesini istiyoruz.

Bizler, azınlığımıza ait ata yadigârı vakıf iradelerinde ve vakıf malları üzerinde tam hakka sahip olmak istiyoruz.

Bizler, Vatandaşlık Yasasının iptal edilmiş 19. Maddesi bağlamında vatandaşlıktan çıkartılan azınlık mensuplarının yeniden vatandaşlığa alınmasını istiyoruz.

Bizler, okullarımızda eğitim kalitesini yükseltecek önlemler alınmasını istiyoruz.

Bizler, nüfusumuz oranında kamu alanlarında yer almak ve ülkemize hizmet etmek istiyoruz.

Bizler, Batı Trakya Türk Azınlığının ekonomik olarak geri kalmışlığının giderilmesini ve yaşam kalitesinin yükseltilmesini istiyoruz.

Bizler, Dostluk Eşitlik Barış Partisine sırf psikolojik korku salmak için gece yarısı saldırılmamasını ve partinin oluşturduğu köşe müzeden rahmetli liderimize ait kazalı aracın çalınmamasını istiyoruz.

İsteklerimizi uzatmak mümkün. Bu isteklerimizden Cumhurbaşkanımızın da haberdar olduğunu biliyoruz. Lozan Antlaşması gayet açıktır. Bizim taleplerimiz bu antlaşma çerçevesindedir. Kendilerinden ve AB üyesi ülkemizden gerek ikili ve uluslararası anlaşmalar gerek evrensel insan hakları çerçevesinde tüm temel hak ve hürriyetlerden yararlanmamıza olanak sağlayacak düzenlemeler ve uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesini beklediğimizi tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.

DEB PARTİSİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here