Ana sayfa Batı Trakya Haberler BİZİM GÜCÜMÜZ GÜMÜLCİNELİ KIRCAALİ’Lİ KARDEŞLERİMİZİ DE GÜÇLÜ KILAR

BİZİM GÜCÜMÜZ GÜMÜLCİNELİ KIRCAALİ’Lİ KARDEŞLERİMİZİ DE GÜÇLÜ KILAR

17
0

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “Bizim güçlülüğümüz ne kadar artarsa Bulgaristan Kırcaali, Şumnu, Filibe, Yunanistan Selanik, Gümülcine, Dedeağaç ve Dimetoka’daki Türk ve Müslümanların da gücü artar” dedi.

Şahin, Devlet ve Su İşleri (DSİ) 11’inci Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen “Balkan Türkleri Federasyonu 5’inci Olağan Kongresi”nde yaptığı konuşmada, Edirne’nin Osmanlı Devleti döneminde 92 yıl başkentlik yaptığını söyledi.

Bir kentin başkentliğinin her zaman devam ettiğini belirten Şahin, “Şu bir gerçektir; biz güçlü bir devletiz. O büyük insan Hacı Bektaş Veli ne diyor, ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım.’ Diri olmak için bir olmak lazım. Birbirimizin çukurunu kazmak değil, birbirimize güzellik dağıtmalıyız. Bizim güçlülüğümüz ne kadar artarsa Bulgaristan Kırcaali, Şumnu, Filibe, Yunanistan Selanik, Gümülcine, Dedeağaç ve Dimetoka’daki Türk ve Müslümanların da gücü artar. O vesileyle daha fazla çalışmamız lazım” diye konuştu.

TEMEL SORUN İNSAN HAKLARI

Federasyonun Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ise Balkanlar’daki Türklerin ana sorunlarının temel insan haklarıyla ilgili olduğunu anlattı.

Eğitim ve ibadet gibi temel insani ihtiyaçlara ilişkin sorunları olduğunu aktaran Hacıoğlu, “Son bir haftada Bulgaristan’da camilere ciddi saldırılar var. Bu olaylarla ilgili zaman zaman çağrılar yapıyoruz. Üzülerek ifade ediyoruz ki Bulgaristan Hükümeti burada yaşayan Müslümanların çağrılarına kulak tıkamış vaziyettedir. Şunu unutmasınlar ki bu aşırı popülist milliyetçilik Bulgaristan’ın başına çok büyük bela olacaktır” ifadesini kullandı.

Kongreye, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Türkiye’deki Balkan derneklerinin temsilcileri ve Balkanlar’dan gelen çok sayıda kişi katıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here