Ana Sayfa Türkiye | Dünya “Biz Yunanistan Gibi Değiliz, Sığınmak İsteyenleri Kucaklayan Bir Ulusuz”

“Biz Yunanistan Gibi Değiliz, Sığınmak İsteyenleri Kucaklayan Bir Ulusuz”

0
0

T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, gazetecilerle birlikte Marmara bölgesinde “Göçmenlik ve entegrasyon-yerel basınla buluşma” başlıklı bir etkinlik düzenledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Akarca açılış konuşmasında, Göçmenlik Genel Müdürlüğü ve İletişim Genel Müdürlüğü’nün başvuru sahiplerinin farkındalığını hassasiyeti sağlamak için bu toplantıları gerçekleştirdiğini söyledi.

Akarca, Türkiye’nin sığınmacıları kucaklayan bir ulus olduğunu ve özellikle son zamanlarda kapılarını açarak Suriye’deki savaşı terk edenleri kabul ettiğini söyledi.

Akarca şunları söyledi: “Onları içeri almamalı mıydık? Yunanistan’ın yaptığı gibi teknelerini delip onları ölüme mi terk etmeliyiz? Yoksa sınırları kapalı tutmalı ve arkadan ateş edilen bu insanların ölümüne seyirci mi kalmalıyız? Bu çocukların, kadınların ve insanların ağlamalarını, acılarını ve feryadlarını görmezlikten mi gelmeliydik? Elbette bunları yapamazdık.

Biz Osmanlılar ve daha eski dönemlerden Türkiye Cumhuriyeti olarak bize başvuranları kucaklayan bir ulusuz. Gelecekte çocuklarımızın ve torunlarımızın bundan gurur duyacaklarına inanıyorum. Bunların bizim milli değerlerimiz olduğunu söyleyecekler. Aynı şekilde gelecekte de Türkiye’nin bu cömertliğini ve merhametini herkes bahsedecek.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz