Ana Sayfa Batı Trakya Haber “Biz Burada Türkler Olarak Vardık, Var Olmaya Devam Edeceğiz”

“Biz Burada Türkler Olarak Vardık, Var Olmaya Devam Edeceğiz”

0
0

Yeni Demokrasi Partisi Rodop Milletvekili Evripidis Stilyanidis, Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteren açıklamalarda bulundu. Batı Trakya’da kalkınma konulu etkinlikte konuşan Stilyanidis, Batı Trakya’da yaşanan sorunların Türk milliyetçiliğinden kaynaklandığını iddia etti.

Stilyanidis’in, Batı Trakya Türk toplumunu hedef gösteren sözlerine yanıt geçikmedi ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “Stilyanidis, kimliğimizin tanınmasını istediğimiz için bizleri Türk milliyetçiliği yapmakla suçluyor, sözleriyle bizleri yine hedef tahtasına oturtuyor” açıklamasında bulundu.

Başkan Halit Habipoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Biz burada Türkler olarak hep var olduk, var olmaya devam edeceğiz”

“Stilyanidis, bölgemizin huzurlu ve barışçıl bir bölge olduğunu söylemekte haklı. Zira bizler her zaman ülkemize sevgiyle bağlı olduk, hiçbir zaman sadakatsiz davranmadık. Kıbrıs sorunu döneminde Türk olarak yattık, sabaha Müslüman olarak uyandık. Oysa biz burada Türkler olarak hep var olduk, var olmaya devam edeceğiz. Bugün tek istediğimiz kimliğimizin tanınması, haklarımızın iade edilmesi. Bunun mücadelesini verdiğimiz için Stilyanidis, bizleri Türk milliyetçiliği yapmakla suçluyor, bizleri yine hedef tahtasına oturtuyor.

Demokrasinin beşiği olmakla övünen ülkemiz söz konusu bizler olunca demokrasiyi hiçe sayıyor. Bölgemizde dini özgürlüklerin tamamen uygulandığı söylemi ise gerçek dışı. Bugün dini liderlerimiz olan Müftülerimizi seçme hakkımız elimizden alınmış durumda. Seçtiğimiz müftülerimiz müftülük makamını işgal gerekçesiyle cezalandırılıyorlar.

Vakıflarımızın yönetimi elimizden alındı. Dini okullarımızın yönetimi tanımadığımız, devlet tarafından tayin edilmiş müftülerin eline bırakılıyor. Bu şartlar altında dini özgürlüklerin tamamen uygulandığını söylemek gerçekleri çarpıtmak değil midir?”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz