Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAYANLAR ANA KUCAĞI YARARINA KAHVALTIDA BULUŞTU

BAYANLAR ANA KUCAĞI YARARINA KAHVALTIDA BULUŞTU

30
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez Kadın Kolları, uzun süredir yürüttüğü Ana Kucağı Burs Projesi yararına Zeytinburnu’nda bulunan Ziya Şark Sofrasında bu sabah kahvaltı buluşma gerçekleştirdi.

Yaklaşık 100 civarında Batı Trakya Türkü Kadınımızın bir araya geldiği kahvaltı programından elde edilen gelir ile devam eden Ana Kucağı Burs Projesine destek sağlandı.

Kadın Kollarının organize ettiği kahvaltı programına Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin de katıldı.

Kahvaltı programında konuşan Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kocaahmet “Sevgili arkadaşlar hepinizi Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Kadın Kolları adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bizleri yalnız bırakmadığınız için bugün buraya gönüllü olarak gelen yüzün üzerindeki ve gelemeyip gönlü ve desteği bizimle olan arkadaşlarımıza gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Bizler Ana Kucağı projesini yaşatmak yanında hayatın her alanında olmaya çalışıyoruz. Sizin bu desteğiniz ve birlik beraberlik duygusunun özüne girerek bifiil bizlerle kenetlenmeniz gerçekten çok güzel. Bugün yine genel başkanımızda bizlerle birlikte, kendisine de huzurunuzda teşekkür ediyorum. Özellikle bugünkü kahvaltı için benimle birlikte organizasyona emek veren yönetici arkadaşlarımıda yanıma çağırmak istiyorum. Tabi ki  siz katılanlar başta olmak üzere yönetici arkadaşlarımız Nalan Hacıdeli, Elif Çalık Güven, Nevin İsmailbaşa, Burcu Şahinli,  Emine Ruşen,  Nilgün İsmailbaşa’ya teşekkür ediyorum. Daha çok güzel işlere hep birlikte imza atacağımıza inanıyorum. Hepimize afiyet olsun” dedi.

Daha sonra konuşan Genel Başkan “Batı Trakya’dan kopup eğitim hayatları için anavatana gelen, Ana Kucağından mahrum ve desteğe ihtiyaç duyan gençlerimize sahip çıkıp destek sağlamak adına bu gün buraya gelen tüm kadınlarımıza ve kadın kolları yöneticilerimize teşekkür ederim. Son iki yıldır yoğun bir tempo içerisinde sizlerin karşılaştığı sorunları çözmek için büyük gayret sarf ettik  ve sonucunu almaya başladık. İsterseniz bunları kısaca sizlere özetliyeyim; hangi haklarınız var, bunları nasıl kullanabilirsiniz diye katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bunlardan birincisi; ikamet süreleri ile ilgili sorun kesin ve net şekilde çözüldü, ikametleriniz pasaport süresince olacak. Artık ikamet alırken özel sigortaya mahkum olmayacaksınız, aylık 53 TL karşılığında GSS kapsamında sağlık güvenceniz olacak.

İkinci önemli husus; birinci derece yakını Türk vatandaşı olanlar yine talep etmeleri durumunda GSS kapsamında kaydını yaptırarak bundan yararlanacak. Birinci derece yakını olmayanlar ise, konsolosluğumuzdan etabli belgesi almak suretiyle muafiyet belgesi başvurusunda bulunarak yine GSS kapsamında sağlık hizmetinden yararlanacaktır. Kısacası talep eden her Batı Trakyalı kardeşimiz sağlık güvencesine kavuşmuş olacaktır.

Üçüncü önemli husus çalışma izni konusudur. Bildiğiniz gibi başvuru yapan arkadaşlarımız 2-3 ay içerisinde çalışma izni alabiliyordu. Şimdi bu süreç 15 gün içerisinde neticelenecek. Bunun dışında çalışma izni ve yabancı uyruklu olmaları nedeniyle iş bulmakta ve kendini bu konuda anlatmakta zorlanan kardeşlerimiz içinde ikamet tezkeresi süreleri boyunca kişiye bağlı olarak çalışma izni verileceği net şekilde belirtilmiş olup uygulamaya geçmesini bekliyoruz.

Dördüncüsü; Haymatlos olan ve vatandaşlık hakkı elde etmek isteyen kişiler için getirilen çözümdür. Haymatlos olanların ve ikamet çeşidi nedeniyle gün sayımı yaşayan kişiler açısından kolaylıklar getirilmiştir. Haymatlos olanlar ve birinci derece Türk yakını olanlar için istisnai vatandaşlık yolu açılmıştır. İkamet çeşidi nedeniyle sorun yaşayanlar için ise; öğrenci, kısa süreli ikametler ve insani ikametler gün sayımına katılacaktır.

Beşinci ve son olarakta; öğrenci arkadaşlarımızı ve ailelerini mutlu edecek bir çözüm üretildi. Buna göre; Etabli kökeni olan arkadaşlarımız, Türk vatandaşı gibi harç ödeyeceklerdir. Yani birinci öğretim için bunun da karşılığı sıfır TL’dir. Bu konularda emek koyan herkese teşekkür ediyor, sözü de fazla uzatmadan iki senelik görev süremiz içerisinde sürçü lisan ettiysek veya yanlışlarımız olduysa affola hakkınızı helal edin diyorum, hepinize afiyet olsun” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here