Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYALI ŞEHİDİMİZ MUSTAFA CAMBAZ’A ÖVÜNÇ MADALYASI

BATI TRAKYALI ŞEHİDİMİZ MUSTAFA CAMBAZ’A ÖVÜNÇ MADALYASI

21
0

15 Temmuz hain darbe girişiminde cuntacı hainler tarafından Çengelköy’de şehit edilen Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Batı Trakyalı şehidimiz Mustafa Cambaz’a “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası Beratı” verildi. Madalyayı törene babasının ceketini giyerek katılan Şehit Cambaz’ın oğlu Alpaslan Cambaz annesiyle birlikte aldı.

15 Temmuz hain darbe girişimine karşı cuntacılara göğsünü siper eden ve hainlerin kurşunlarıyla şehadete erişen Yeni Şafak gazetesi foto muhabiri Batı Trakyalı şehidimiz Mustafa Cambaz’a “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Övünç Madalyası ve Beratı” verildi. Wow Otel’de düzenlenen törenle şehidimize verilen övünç madalyasını Cambaz’ın oğlu Alpaslan Cambaz babasının ceketini giyerek aldı. Törene katılamayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şehit ve Gazilere hitaben yayınladığı mesajda, “Terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve 15 Temmuz’da şehit olan, gazilikle şereflenen kardeşlerimiz, bu büyük davanın günümüzdeki sancaktarlarıdır” ifadelerini kullandı.

SEKİZYÜZ ŞEHİT VE GAZİYE VERİLDİ

800’ün üzerinde şehit yakını ve gaziye verilen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”ne, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, 52. Tümen Komutanı Tuğgeneral Özgür Tor, Hava Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral Rafet Dalkıran, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve gaziler katıldı. Törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 1.Ordu Komutanı Musa Avsever, İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, AK Partili milletvekilleri ve yöneticiler, şehit aileleri ile gaziler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şunları iletti:

“Büyük davaların, büyük zaferlerin, büyük hedeflerin ardında büyük kahramanlar vardır. Sizler işte böyle bir kahraman olan evlatlarınızı, uğruna can verdikleri al bayrağa sarıp, onları bekleyen cennete uğurladınız. Bu uğurda gazilik payesiyle müşerref olan kardeşlerimiz de milletimizin gönlündeki en yüce makama ulaşmışlardır. Şehit yakınlarımıza ve gazilerimize takdim edilen devlet övünç madalyası devletimizin ve milletimizin sizlere olan vefa borcunu, minnetini nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Coğrafyamızda bayrağımızı cesaretleriyle dünyaya kendilerini hayran bırakan ecdadımıza, bu uğurda hayatlarını ortaya koyan şehitlerimize ve gazilerimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Onlar sayesinde bin yıldır aynı toprağın üzerinde yaşayabiliyor, aynı pınarlardan su içebiliyor, beş vakit ezanlarımızı dinleyebiliyor, gönderde dalgalanan bayrağımızı gururla seyredebiliyoruz.”

BABASININ CEKETİYLE KATILDI

Şehit babasının adına devlet övünç madalyasını alan Alpaslan Cambaz sosyal medya hesabında yayınladığı paylaşımda ise duygularını şu sözlerle ifade etti; “Dün çok zor bir gündü benim için. Bunları burada ulu orta anlatmamla sadece O’na anlatmam arasında ipince bir çizgi vardı. Şehidime devlet madalyası verilecekti. Bu madalyanın benim için bir şey ifade etmesiyle hiçbir şey ifade etmemesi arasında ipince bir çizgi vardı. Davete katılmakla katılamamak arasında ve güzelce giyinmekle mecal bulamayıp özensiz giyinmek arasında ipince bir çizgi vardı. Dalgın ama özenli hareket ettim. Babamın ceketini giydim ve öyle gittim. Salonda şehit aileleriyle, gazilerle bir arada bulunmak güzeldi. Sıra protokol konuşmalarına geldi. Ciddiye almakla ciddiye almamak arasında ipince bir çizgi yoktu, tesirsizdi ve hatta çoğu zaman bomboştu şehit ailesine şehitlik anlatan konuşmalar. Öylesine dinledim. Muhatap aldığım tek isim Recep Tayyip Erdoğan’dı. Sadece mesajı okunması yerine o da bizimle olabilirdi diye düşündüm. Sonra dedim, yüzlerce aile var, farklı günlere yaymışlar törenleri. Hepsine tek tek madalya takdim etmek zor olur, oyalayıcı olur. Zaten ben izlerken yoruldum. Sadece bir kısım şehit ailelerinin törenine katılması da ayrımcılık gibi algılanabileceğinden hiç katılmaması herhalde cumhurbaşkanımız için daha iyiydi. ”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz