Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DAKİ MİTROPOLİTLER DE MÜFTÜLERİN YETKİLERİNE KARŞI TAVIR ALDI! ENDİŞELERİNİ BAKANA AKTARDILAR!

BATI TRAKYA’DAKİ MİTROPOLİTLER DE MÜFTÜLERİN YETKİLERİNE KARŞI TAVIR ALDI! ENDİŞELERİNİ BAKANA AKTARDILAR!

23
0

Batı Trakya’daki Mitropolitler, Müftülerin yetkilerine karşı tavır aldı! Endişelerini Bakana aktardılar! Batı Trakya’daki Azınlığı ise “misafirperverlik önkoşullarını yerine getirmekle  adlandırmaları dikkat çekti.

Batı Trakya bölgesinde Kilisenin başı olan Mitropolitler, Eğitim ve Dinişleri Bakanı Konstantinos Gavroğlu ile Atina’da görüştü. Toplantıda Din İşleri Genel Sekreteri Yorgos Kalacis de hazır bulundu. Toplantıda dört Piskopos Batı Trakya’daki endişelerini Bakan’a aktardılar.

Samimi bir ortamda gerçekleşen toplantıda Bakan Gavroğlu, Gümülcine’de gerçekleşen Doğu Makedonya ve Trakya Bölgesel Kalkınma Konferansı öncesinde ortak olarak yayınladıkları bildiriden dolayı Mitropolitleri tebrik ettiği ifade ediliyor.

Dört Piskopos, ebeveynlerin ve öğretmenlerin ülkede uygulanan dini derslere ilgili uygulamaya verdikleri tepkileri Bakan’a aktardıkları ve Bakan Gavroglu’nun da kendilerine, sadece mevcut öğretim yılı için pilot uygulama olduğunu belirttiği ifade ediliyor.

Dimetoka Mitropoliti Damaskinos, Dedeağaç Mitropoliti Anthimos, Maronya ve Gümülcine Mitropoliti Panteleimonas ve İskeçe Mitropoliti Panteleimonas, Batı Trakya’da Müftülerin Şeri Hukuk yetkileri ve uygulamasına yönelik görüş ve taleplerini Bakan Gavroğlu’na da ilettikleri belirtiliyor. Mitropolitler, Müftülerin Şeri Hukuk konusunda var olan yetkilerine karşı olduklarını, uygulamanın mecburi değil, Müslümanların seçme hakkına müsade edilmesine olanak tanınmasını, alternatif olarak da devletin mahkemeleri ve yasalarının uygulanması gerektiği konusunda hemfikir oldukları belirtiliyor.  

Mitropolitlerin Bakan Gavroğlu’na sundukları ortak bildirgesinde dikkat çeken bir başka nokta ise, Azınlığa atıfta bulunarak, Azınlığı bir misafir statüsüne dahil etmeleri ve  görmeleri dikkat çekiyor. Bildiride, “Trakya’da herkes hogörüyle karşılanır, misafirperverliğin önkoşullarına, Devlet yasaları ve Uluslararası Antlaşmalar ve Sözleşmelere saygı gösterme yükümlülüğü vardır” ifadelerine yer veriliyor.

Son olarak, Mitropolitler Bakana, Batı Trakya’da demogratik yapıyla ilgili var olan sorunun olumsuz boyutlara ulaştığını ve ülke genelindeki en yüksek işsizlik oranlarının bölgede olması ile ilgili endişelerini aktardıkları belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz