Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA NELER OLUYOR? “GÜNAYDIN” GİTTİ, “KALİMERA” GELDİ!

BATI TRAKYA’DA NELER OLUYOR? “GÜNAYDIN” GİTTİ, “KALİMERA” GELDİ!

10
0

Batı Trakya’da baş döndürücü olaylar yaşanıyor. Eğitim konusunda son iki yıldan beri yaşananlar Batı Trakya Türklerini tedirgin etmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Müslüman Türk Azınlığa ait Türk İlkokulları öğrenci azlığı gerekçesiyle kapatıldı. Yeni Mahalle’deki Osmaniye İlkokulu kapatıldı, bu sadece kapatılan okullardan birtanesi. Çocuklar Merkez İlkokulu İdadiye’ye aktarıldı. Böylece Gümülcine’nin büyük mahallelerinden birisi Türk İlkokulsuz kalmış oldu.

BU SABAH “GÜNAYDIN” GİTTİ, “KALİMERA” GELDİ!

Ancak gelelim 20 Eylül 2012 Perşembe sabahına. İdadiye okulunda bizzat yaşadığım olay beni hayretler içerisinde bıraktı. Çocuklar sabah okulun bahçesinde sıraya girdiklerinde düne kadar Türk Okul Müdürü tarafından “Günaydın” sesleriyle karşılanıyor, çocuklar hep bir ağızdan “Günaydın” diyorlardı. Bu sabah Müdür yan yan tarafa  çekilmiş ve Yunanlı Müdür Yardımcısının çocukları “Kalimera” ile başlattığını gördüm. Daha sonra İdadiye Müdüründen aldığım bilgiye göre nöbetçi öğretmen kim ise onun vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda uygulanıyormuş.

Zannetim ki bu sadece İdadiye Mektebinde yaşanıyor. Daha sonra yaptığım araştırmada, İskeçe Merkez İlkokulunda da benzer durum yaşanmış.

Daha da ilerledim ve elde ettiğim bilgiler doğrultusunda ve iddialara göre, Azınlık Eğitiminden sorumlu Müfettişlerin talimatıyla bundan böyle Azınlık okullarında çocuklar “Günaydın” yerine sadece “Kalimera” diye sabah okula başlayacaklarmış. Geçen yıl okullar kapatıldı, bu yıl öğrenciler Yunan anaokuluna gitmediler diye İlkokula kayıtlarını yapmadılar, şimdi de eğer bu uygulamanın aslı varsa o zaman Azınlık eğitiminde neler oluyor.

Beyler, doğru mu? Batı Trakya’da neler oluyor? Biri çıkıp açıklayacak mı? veya araştırıken duyduklarımız yalan mı? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz