Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA “KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ” BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

BATI TRAKYA’DA “KUTLU DOĞUM HAFTASI ETKİNLİĞİ” BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLANDI

14
0

Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in doğumu nedeniyle gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Batı Trakya’da büyük coşkuyla kutlandı.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü 14 Nisan Cumartesi akşamı Chris & Eve otelinde bir etkinlik düzenledi. Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün etkinliğine binin üzerinde soydaş katıldı.

“Allah’ın ve Resul’un önüne geçmeyin, takva sahibi olun.”

‘İSLAM AHLAKI VE KARDEŞLİK’ konulu düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mustafa Kara katıldı. Mustafa Kara konuşmasına, bu etkinliğe vesile olan Gümülcine seçilmiş Müftülüğü’ne ve diğer yetkililere teşekkür ederek başladı. Sayın Kara, Kuran-ı Kerim’deki Hücurat Sure’sinin kardeşliğe yönelik yaptığı vurguya değinirken, bu Sure’nin kısa bir özetini dinleyicilere aktardı. Sure’de her müminin daima haddini bilmesi gerekir, her mümin; Allah’ı ve Resulu devre dışı bırakan ifadelerden kaçınmalıdır diyen Mustafa Kara konuşmasının devamında şunları söyledi: “Ey müminler Allah’ın ve Resul’un önüne geçmeyiniz. Bu haddinizi bilin demektir. Ağzımızdan çıkanı kulağımız işitmelidir. Edepli olmalıyız, edebi hayatın bütününe yaymalıyız. Edep; eline, diline ve beline sahip olmak demektir. Bunları kötü davranışlardan sakınmak demektir. Tasavvuf, edeptir, edebi takınmaktır. Hücurat Suresi’ne göre; ey müminler size bir haber verildiği zaman ona hemen inanmayın. Oturun, araştırın, inceleyin. Aksi halde bilmeden çamlar, kalpler kırmış olur ve pişman olursunuz. Hücurat süresinde bir başka ana ilke; müminlerden iki grup birbiriyle savaşırsa onların aralarını bulun der. Allah’ın emri, aralarını sulh edin der. Eğer haksız olan hala saldırıyorsa, siz de haklıyla birlikte haksız olana karşı tavır koyun. Kardeşlikte ilke budur. Takva sahibi olun. Takva Allah’ın istediği gibi bir kul olmamızdır.”

“Bu topraklar alçak gönüllülükle fethedildiği için 600 yıla aşkın süreden beri buralardayız.”

Prof. Dr. Mustafa Kara sohbetin ikinci bölümünde kardeşlik konusuna değinerek Hüzurat Suresi’ne göre ey müminler birbirinizle alay etmeyiniz, geerekçesi de olabilir ki, alay edilen insan, alay edenden daha üstündür diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir mümin kibirli ise, mümin kardeşini alaya alır. Bu müthiş bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi de alçak gönüllü olmakla mümkündür. Sonra da Tevazu oluşmuş olur. Gönülleri fetheden, Tevazudur. Dedelerimiz bu toprakları ne ile fethetti diye sorarsanız. Bu topraklar alçak gönüllülükle fethedildiği için 600 yıla aşkın süreden beri buralardayız. Büyük bir tanedir. Allahü Ekber. Kin tutmak, düşmanlık duygusu, öldürücü bir hastalıktır. Kindar olan dindar olamaz. Eğer düşmanlık yapılacaksa o sadece içinizdeki düşmanlık duygularına düşman olun. Allah’ın bir diğer emri de gıybet yapmayınız. Son ayette, ey mümniler biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Bu şu demek, sizler de kardeşsiniz. Biz sizi Adem ile Havva’dan yarattık. Ama bütün bu farklılıkları oturup, anlaşasınız, tanışasınız diye yarattık. Bu farklılıkları tabii görün. Bu farklılıklar savaşmak için değil, anlaşmak için bir araya gelin, hayırlı işlerde müsabaka yapınız diye yaratılmıştır.” Sayın Mustafa Kara sözlerini Dede Ömer Ruşeni’den bir beyt okuyarak sözlerini tamamladı.

Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif etkinlikte yaptığı konuşmada etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen din görevlilerine teşekkür etti. Müftü Şerif, konuşmasında Hz. Muhammed’in doğumundan ve insanlığa kattığı değerlerden örnekler sundu ve rahmet sıfatının öne çıkarıldığını söyledi. İbrahim Şerif, “Peygamberimizi anlamak ve dünyaya son peygamber olarak niçin gönderildiğini idrak etmek önemli. Peygamberimiz insanlığa bir rahmet olarak gönderildiğinden dolayı rahmet olarak dünyaya gelmiştir.” dedi. Şerif, konuşmasında kadının İslam’daki yeriyle ilgili olarak görüşlerini dile getirdi ve dinimizin kadına verdiği önemi anlattı.

Rodop Pasok Milletvekil Ahmet Hacıosman da yaptığı konuşmada bu toplum içinde maddiyat kadar manevi değerlerimizin de çok nemli olduğunu bunları da yaşatmak gerektiğini ifade etti.

Daha sonra AK Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da söz alarak yaptığı konuşmada burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Müezzinoğlu konuşmasında; “Bizler islam dini medeniyetinin mensuplarıyız. Bu medeniyetimizin özünde kardeşlik, sevgi, barış ve hoş görü vardır, bize düşen bu medeniyetin zenginliklerini yaşatabilmek adına bu akşamı çok önemli ve anlamlı buluyorum.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç beyefendi yaptığı konuşmada, bu etkinliği gerçekleştiren Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ve ekibini tebrik etti. Sayın Mustafa Sarnıç; “Son günlerin bu kadar güzel etkinliklerle geçmesi hayatım boyunca unutamayacağım izler bırakmaktadır. Burada bulunan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Protokol konuşmalarından sonra Kurcalı Kuran Kursu İlahi Korosu ilahiler okudu. Bu arada Betül Necip Niyazi’nin, okuduğu ‘Sakarya’ şiiri ile herkese duygulu anlar yaşattı.

Gümülcine’deki etkinliğe başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç ve eşi Esin Sarnıç olmak üzere, Türkiye’den MÜSİAD (Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneği) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Vaaz ve İrşaad Heyeti Başkanı Cüneyt Sadık, Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği Başkanı Mustafa Kara Hüseyin, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Rodop Pasok Milletvekili Ahmet Hacıosman, Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, BAKEŞ Genel Müdürü Pervin Hayrullah, Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Seçilmiş Müftü Yardımcısı Ahmet Hral, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, Trakya Tütüncüler Kooperatifi Başkanı Hüseyin Esat, Eyalet Meclis Üyesi Sevgi Salim, ve diğer davetliler katıldı.

Etkinlik sonunda; Yetişkin Bayanlar Kur’an Kursları’nda dereceye giren Domruköy, Gümülcine Yüksek Mescit Mahallesi ve Delinasufköy’deki bayan ve hocalarına, aynı şekilde Kur’an Kursları yarışmasında da dereceye giren Muratlı köyü, Mevsimler köyü ve Alankuyu öğrencileri ve hocalarına çeşitli hediyeler verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz