Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA KİLİSE DE İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ İLE İLGİLİ FİKRİNİ AÇIKLADI!!!

BATI TRAKYA’DA KİLİSE DE İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ İLE İLGİLİ FİKRİNİ AÇIKLADI!!!

13
0

DEDEAĞAÇ MİTROPOLİTİ; “KATALONYA MESELESİNDEN DOLAYI YUNAN TRAKYASINDA DA KAYGILI VE ENDİŞELİYİM”

Dedeağaç Mitropoliti Anthimos, İskeçe Türk Birliği ile ilgili yasa tasarısının kabul edilmesinden sonra yayınladığı yazılı açıklamada endişesini belirtiyor.

Dedeağaç Mitropoliti Anthimos, Yunan Parlamentosu’nda oylamaya sunulan ve kabul edilen İskeçe Türk Birliği ile ilgili yasa tasarısını konu alan yazılı bir açıklama yaptı. Yasa tasarısının kabul edilmesinden ötürü endişe ve kaygılarının bulunduğunu belirtirken, “Katalonya meselesi bizi kaygılandırması gerekir, ki Yunan Trakya’sında da neler yaşanabileceğini kendi kendimize sorgulamalıyız” ifadelerine yer veriyor.

Mitropolit Anthimos açıklamasında, Lozan Barış Anlaşması’nın Azınlığı milli kimlikle değil, dini kimlikle tanındığını belirtiyor. Anthimos açıklamasının devamında şu ifadelere yer veriyor.

“Bu kadar ciddi ve önemli bir kararın kabul edilmesinden sonra yeniden “İskeçe Türk Birliği” adı ile Yunanistan mahkemelerine yeni başvuruların olacağı bende makul soru işaretleri ve endişeler yaratıyor. Ulusal ve kamu güvenliği gerekçesiyle başvurunun reddedilmesi gerekmektedir” diyerek Batı Trakya’da Kilise olarak açıkça tavrını ortaya koyuyor.   

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here