Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA KADİR GECESİ, COŞKU İÇERİSİNDE İHYA EDİLDİ

BATI TRAKYA’DA KADİR GECESİ, COŞKU İÇERİSİNDE İHYA EDİLDİ

14
0

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, “bin aydan hayırlı” kabul edilen Kadir Gecesi’ni en iyi şekilde ihya edebilmek için camilere koştu. Batı Trakya’nın Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç illeri ile köylerindeki camilerde kılınan teravih namazı ve düzenlenen mevlit programlarına çocuk ve bayanlar da yoğun ilgi gösterdi. Müslümanlar, Kadir Gecesi’ni Kur’an-ı Kerim, vaaz, mevlit, ilahi, selâtü selam ve dualarla idrak etti.

 

Müslüman dünyası gibi oruç ayı Ramazan’ı uğurlamaya hazırlanan Batı Trakya’da “bin aydan hayırlı” Kadir Gecesi, coşku içerisinde değerlendirilmeye çalışıldı. Dedeağaç ilinin yaklaşık 700 nüfusuyla en büyük köyü durumundaki Büyük Derbent’te düzenlenen mevlit programı, civar köylerden gelen inananların da yoğun katılımına sahne oldu. Kılınan teravih namazının ardından programa geçildi. T. C. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Batı Trakya’da Ramazan süresince vaaz etmesi için gönderilen ilahiyatçılardan Gümüşhane Müftü Yardımcısı İbrahim Ayhan, Kadir Gecesi konulu bir vaaz verdi.

 

Kur’an-ı Kerim’in “bin aydan hayırlı” şeklinde tarif edilen Kadir Gecesi’nde inmeye başladığını hatırlatan Ayhan, geceyi Kur’an okuyarak, insanlık ve İslam aleminde yaşanan sıkıntıların son bulması için dua ederek aydınlatmak gerektiğine değindi. Bu kutlu zaman dilimlerinin hakkının verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gümüşhane Müftü Yardımcısı Ayhan, her insanın hataları olabileceğini ancak bu gibi nadide vakitleri kusurların telafisi adına fırsata çevrilmesini istedi. Ramazan ayını uğurlamaya hazırlanmanın hüznü içerisinde olduklarını da anlatan Ayhan, bu güzel ayda edindinilen manevi zenginliği, yarınlara taşıyarak hayata hayat kılmak gerektiğini kaydetti. İlahiyatçı Ayhan, Peygamberimiz’in Hz. Aişe’ye tavsiye ettiği “Allah’ım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle.” duasının bu gece tekrar edilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Daha sonra yerel ilahi grubunun programıyla devam eden coşku dolu gece, okunan Kur’an-ı Kerim, mevlit, ilahi ve dualara cemaatin de selâtü selamlarıyla iştirak etmesiyle sürdü. Bu arada ilkokul çağındaki çocuklar, cemaate gülsuyu, tatlı ve çikolata gibi ikramlar dağıttı. Köy halkının mübarek gecelerde cemaate sunmayı gelenek haline getirdiği gül suyundan yapılan “şerbet” ise inananların damak zevkine damga vuran lezzet oldu. Yaklaşık bir buçuk saat süren program, İlahiyatçı Ayhan’ın Kadir Gecesi’nin insanlık, İslam dünyası ve Batı Trakya’nın daha güzel bir geleceğe kavuşması ile affa vesile olunmasını niyaz ettiği dualarla sona erdi. Köy halkı ile civar köylerden programa iştirak eden misafirler, cami içerisinde oluşturdukları daire ile hep birlikte birbirinin Kadir Gacesi’ni tebrik etti.

 

“ECDAT YADİĞÂR DİNİ GELENEK, BATI TRAKYA’DA ÇOK CANLI”

 

Ramazan ayı süresince Batı Trakya genelindeki camilerinde verdikleri vaazlar ve katıldıkları etkinliklerdeki dini hizmetleriyle oruç ayına farklı bir renk katan Diyanet İşleri Başkanlığı mensubu biri bayan üç ilahiyatçıdan biri olan Gümüşhane Müftü Yardımcısı İbrahim Ayhan, Cihan Haber Ajansı’na (CİHAN) Batı Trakya’da geçirdikleri Ramazan ayını değerlendirdi.

 

Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç illeri ve köylerinde dönüşümlü olarak onar gün görev yaptıklarını belirten Ayhan, Müslümanlarla hasbihal ve diyalog halinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. “Özellikle ziyaret ettikleri köylerde ecdattan miras örf ve adetlerin canlı şekilde yaşanmasına gösterilen hassasiyetin kendilerini duygulandırdığını” anlatan İbrahim, şunları söyledi: “Türkiye ile bağlantılı manevi yaşam tarzının belli bir dönem öksüz bırakılan Batı Trakya’da sürdürülüyor olması bizim için bir gurur vesilesi. Bazı durumlarda Türkiye’de bile görmediğimiz güzelliklerin burada ihya edilmesi, din, örf ve gelenekten taviz verilmemesi gelecek adına ümit vaat ediyor.”

 

Batı Trakya’da dinin bilinçli yaşanma çabası ile gelenek ve kültürün harmanlandığına değinen İbrahim, şehirlerde dini yaşamda belli bir aşınmanın olduğu tespitinde bulundu. Batı Trakya’daki ilahiyatçı ve din görevlilerinin şuurlu bir dini yaşam ile İslam’ın doğru şekilde öğrenilmesine yönelik önemli çabalarına şahit olduğunu belirten Gümüşhane Müftü Yardımcısı Ayhan, Türkiye’nin de desteği ile camilerde hayat bulan Kur’an Kursları’nın din hizmetlerinin yaygınlaşması için bundan sonra da aynı ciddiyet ve kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

 

Batı Trakya’da Kadir Gecesi’ni ihya etmenin ayrı bir güzellik olduğunu da anlatan Ayhan, bayramlık kıyafetleri içerisindeki çocukların sundukları ikramlar ile dağıtılan ‘şerbet’in maddi manevi hazzı yüksek atmosferi taçlandırdığını sözlerine ilave etti. Ramazan bayramı sabahında görevlerini tamamlayarak Türkiye’ye döneceklerini açıklayan Ayhan, Batı Trakya’yı unutmayacakları mesajı verdi. Gümüşhane Müftü Yardımcısı İbrahim Ayhan, bir ay boyunca Batı Trakya’da kendilerine gösterilen yakın ilgi ile içten misafirperverliğe, Diyarbakır Kocaköy İlçe Müftüsü Mustafa Bahacan ile vaize eşi Hatice Bahacan adına da teşekkür etti.

 

Haber-Fotoğraf: Hasan Hacı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here