Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA DURUMU GERMEK İSTEYEN ALTIN ŞAFAK GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ’Nİ BASTI!

BATI TRAKYA’DA DURUMU GERMEK İSTEYEN ALTIN ŞAFAK GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ’Nİ BASTI!

15
0

Birileri Ramazan ayında Batı Trakya’da bu güzel ortamı ve Yunanlı komşularımızla huzur içerisinde birlikte yaşamı bozmak için elinden geleni yapıyor. Dün gece Çepelli köyü bu gece ise Gümülcine’de Gümülcine Türk Gençler Birliği Altın Şafakçıların hedefi oldu.

Akşam üzeri saat 19:00’da Gümülcine’deki Cunta Anıtı ellerinde bayraklarla toplanan Hrisi Avgi Partisi üyeleri başkonsolosluğa doğru yürüyüşe geçtiler. Bu akşam yaklaşık 150 kişilik aşırı Yunan milliyetçisi “Hrisi Avgi Partisi” grubu (Altın Şafak) üyeleri Gümülcine Türk Gençler Birliği önüne gelerek küfürlü saldırıda bulundular. Önce T.C. Gümülcine başkonsolosluğu’nun bulunduğu cadde önüne gelerek Türkiye ve Başkonsolosluk aleyhinde küfürlü saldırıda bulundular. Ardından GTGB önüne gelerek aşırı ve ağıza alınmayacak küfürler ve tehtidler savurduktan sonar polis eşliğinde GTGB önünden ayrıldılar. Polis’in grubu GTGB önüne bırakması olası bir çatışmaya adeta deyim yerindeyse davetiye çıkartır gibiydi. Slogan ve küfürlerin atıldığı sırada az sayıda polisin ise küfür, tehtid ve olaylara sadece seyici kalması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Gruptan bazılarının ellerinde alkol şişelerini GTGB bahçesine attıkları görüldü. bahçe’de oturan Türkler ise bu tahriklere kapılmadan iftar sonrası çay ve kahvelerini yudumlamaya devam ettiler. 

 

Dün gece de Rodop İli Gümülcine’ye bağlı Çepelli köyüne iki araba ve motosikletle giden Altın şafakçılar, Ramazan davulcusunun davul çalmasından rahatsız olduklarını belirtmiş ve köyün içinde dolaştıktan sonra olaysız bir şekilde ayrılmışlardı.

 

GTGB Başkanı Koray Hasan sıcağı sıcağına olayla ilgili kısa bir açıklama yaptı ve Batı Trakya Türk Azınlığı insanını bu tür provokasyonlara karşı sağduyulu davranmaları çağrısında bulundu. Koray Hasan, “Mültecileri biz buraya getirmedik. Protestocular gösterilerini mültecileri getirenlere yapsınlar, bize değil!

Gümülcine Türk Gençler Birliği önüne 150-200 kişilik bir Altın Şafak grubu geldi ve sloganlar attılar. Ben bu olayın bir tahrik olduğuna inanıyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz