Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA 18 AZINLIK OKULUNUN KAPATILMASI KARARLAŞTIRILDI

BATI TRAKYA’DA 18 AZINLIK OKULUNUN KAPATILMASI KARARLAŞTIRILDI

18
0

Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı, Batı Trakya’da 18 azınlık ilkokulunu öğrenci sayısı yetersiz olduğu gerekçesiyle gelecek eğitim yılından itibaren geçici olarak kapatma kararı aldı.

Eğitim ve Din İşleri Bakanı Konstandinos Arvanitopulos’un imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Rodop ilinde 14, İskeçe ilinde 3 ve Evros ilinde de 1 okulun gelecek eğitim yılından itibaren faaliyetlerine geçici olarak ara verilirken, bazı okullarda ise öğrenci ve öğretmen sayısı yeniden düzenlenecek.

Kapatılması kararlaştırılan 18 okulun arasında, yeterli sayıda öğrenci bulunmadığı gerekçesiyle daha önce faaliyetleri durdurulan 7 azınlık okulu da bulunuyor.

Önümüzdeki eğitim – öğretim yılından itibaren eğitime ara verilerek kapatılacak azınlıkı okulları şöyle:

MERİÇ İLİ: Musaköy azınlık ilkokulu.

İSKEÇE İLİ: İsmailmahalle, Kıramahallesi ve Terkeçmahalle azınlık ilkokulları.

RODOP İLİ: Ayazma, Ortacı, Işıklar, Yabacıklı, Atmezarı, Taşkınlar, Karamusa, Bayatlı, Ambarköy, Salmanlı, Sarancina, Çalabı, Semetli ve Çiftlik azınlık ilkokulları.

Yunanistan’da, 2011 yılında eğitim alanındaki giderler azaltılarak, daha iyi bir eğitim sağlanması amacıyla ülke çapında aralarında 57 azınlık okulunun da bulunduğu az sayıda öğrencisi olan birinci ve ikinci derecede 1933 okul birleştirilerek yeni okullar oluşturulması kararlaştırılmıştı.

Uygulama kapsamında, 2011’de 14, 2013’te de 7 olmak üzere 21 azınlık okulunun faaliyetleri durdurulmuştu.

Batı Trakya’da daha önce 173 olan azınlık okullarının sayısı son uygulamayla 141’e düşmüş olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here