Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ’NİN MİLLİ KİMLİĞİ HUKUK KARARI İLE DEĞİŞTİRİLEMEZ

BATI TRAKYA TÜRKLERİ’NİN MİLLİ KİMLİĞİ HUKUK KARARI İLE DEĞİŞTİRİLEMEZ

20
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesinin 9. Olağan Genel Kurulu Şube Merkezinde yeni oluşturulan ve açılışı da gerçekleştirilen çok amaçlı salonunda muhteşem bir katılımla 31 Ocak 2016 Pazar günü saat 13.00’de yapıldı.

Olağan Genel Kurul öncesi Soma’ya iştirak eden Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, eski Genel Başkanlar Opr. Dr. Mustafa Rumelili ve Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu, Teşkilat Başkanı Musa Yurt, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Seyit Saitoğlu, Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Hasan Yazıcı, BTTDD Zeytinburnu Şube Başkanı Besim İsmailbaşa, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Bursa Batı Trakya Spor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Av. Orhan Kayalı, Ege Linyitleri İşletmesi Müessese Müdür Yrd. Süleyman Altıparmak ve çok sayıda Batı Trakya Türkünün katılımı ile Soma Kaymakamlık meydanında bulunan Atatürk Anıtına “29 Ocak Milli Direniş Günü” etkinlikleri çerçevesinde çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

 Çelenk sunma töreninde konuşan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin “29 Ocak Milli Direniş Günü” münasebeti ile Batı Trakya Haftası olarak ilan ettikleri bu hafta sonunda 3 günde Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri olarak 7 farklı şehirde 9 etkinlik gerçekleştirerek Batı Trakya Türklerinin 28 yıl önceki dik duruşunu yönetim olarak unutmadıklarını ve unutturmayacaklarının altını çizdi.

 “28 yıl önce Batı Trakya Türkleri olarak kazanımları olan haklarının mücadelesi ve seslerini duyurma çabası içindeyken Yunan Yüksek Mahkemesi Gümülcine Türk Gençler Birliği, İskeçe Türk Birliği ve Gümülcüne Türk Öğretmenler Birliğini isimlerindeki Türk kelimelerinden dolayı kapatma kararı alması ve bu kararı verirken karardan daha ağır olan “çünkü Batı Trakya’da Türk yoktur” gerekçesine dayanarak bu kararı almasının sonucu tüm engellemelere rağmen 20 bin Batı Trakya Türk’ü Gümülcine’ye akın etmiş ve tek vücut, tek ses olup biz Türk’üz diye haykırmıştır. Bizde bu gün buradan bir daha Batı Trakya Müslüman Azınlığı Türk’tür ve bu gerçeği kimse değiştiremeyecektir diye haykırıyoruz” dedi.

Çelenk sunma törenin ardından aynı ekip geçtiğimiz yıl elim bir kaza sonucu şehit düşen 301 Madenci için oluşturulan Madenciler Şehitliğine geçerek saygı duruşunda bulundu ve dua etti. Ayrıca aynı bölgede bulunan askeri ve polis şehitlikleri de ziyaret edilerek saygı duruşunda bulunuldu ve dualar okundu.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şube Merkezinin içinde bulunduğu alanda oluşturulan “Fuat Balkan Parkı” açılışı da Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ve Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin kestiği kurdele ile gerçekleştirildi.

Saat 13.00’de çok sayıda protokol mensubu ve üyenin katılımı ile BTTDD Soma Şubesinin 9. Olağan Genel Kurulu, Divan Başkanlığına eski Genel Başkan Opr. Dr. Mustafa Rumelili, katip üyeliklere Ahmet Kereci ve Selami Urgancı’nın getirilmesi için verilen önerge oy birliği ile kabul edilerek başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra açılış konuşmasını yapmak için kürsüye gelen Şube Başkanı Mehmet Akın, iki yıllık faaliyet dönemlerinde yaptıkları çalışmalar ile kendilerine teslim edilen bayrağı daha yukarılara taşımaya çalıştıklarını, bunu da başarabildiklerine inandıklarını, son bir hamle ile de bu gün genel kurulu gerçekleştirdikleri bu salonu camiaya kazandırdıklarını ve bu güzel yapının oluşmasında katkı koyan tüm üyelere şükranlarını sunduğunu belirterek teşekkür etti.

Protokol konuşmaları sırasında kürsüye gelen Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene de Batı Trakya Davasının Türkiye’nin Milli Davası olduğunu ve konuya kendilerinin de bu düsturla yaklaşarak sahip çıktıklarını, Soma’da yaşayan 4 – 5 bin civarındaki Batı Trakya Türkünün de her türlü faaliyetleri ve örnek sivil toplum kuruluşu çalışmaları ile de her zaman kendilerinin baş tacı olduğunu ve her türlü desteği bu güne kadar gösterdikleri gibi bundan sonra da esirgemeyeceklerini belirterek geçmiş dönem yönetimini yaptıkları çalışmalar için tebrik etti ve seçilecek yönetime de başarılar diledi.

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Levent Elbinsoy ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Vedat Erdem’in selamlama ve tebrik konuşmalarından sonra kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin genel kurula hitap etti.

Hüseyin “Benim en rahat ziyaret ettiğim şube merkezlerimden birisi Soma’dır, çünkü az önce konuşan Soma Belediye Başkanımın ve siyasi parti ilçe başkanlarımın konuşmaları benim bunu bir kez daha teyit etmeme vesile oldu. Biz burada Batı Trakya’yı anlatmaya değil, Soma ve Batı Trakya’yı yaşamaya geliyoruz. Bunun için Soma’da bunu başarabilen hem mevcut, hem de bundan önce burada görev almış tüm şube başkan ve yöneticilerime canı gönülden şükranlarımı iletiyorum” dedi.

Devamında da “ Sabah çelenk sunma töreninde de değindiğim gibi bizler Batı Trakya camiası olarak bu haftayı Batı Trakya Haftası olarak ilan ettik ve “29 Ocak Milli Direniş Günü” etkinlikleri çerçevesinde 3 günde 7 ilde 9 etkinlik gerçekleştirerek Batı Trakya Türklerinin 28 yıl önceki dik duruşunu unutmadık ve unutturmayacağız.

28 yıl önce Yunan Yüksek Mahkemesi aldığı hukuk kararı ile bizim milli kimliğimiz hakkında karar verebileceğini sandı. Fakat 20 bin Batı Trakya Türk’ü her türlü engellemeye rağmen 29 Ocak 1988 günü Gümülcine’de toplanarak biz Türk’üz diye haykırdı.

Bunun iki yıl sonrasında ise 29 Ocak 1990 yılında iki yıl önceki dik duruşa rağmen hiçbir şeyin değişmediğinin görülmesi üzerine protesto için Cuma namazı sonrası Gümülcine Eski Camii’de bir mevlit okutulması kararı alındı. Fakat bu karardan sonra provakatörler devreye girerek Gümülcine Devlet Hastanesinde tedavi gören Müslüman bir azınlık mensubunun, Helen kökenli bir yunan vatandaşını döverek öldürdüğünü yayarak yunanlıları galeyana getirdiler ve 300 civarındaki Batı Trakya Türklerine ait işyerini tahrip ederek, yağmaladılar ve insanlarımızı darp ettiler.  

Başta da belirttiğim gibi bu yıl düzenlediğimiz etkinliklerle bir kez daha biz Batı Trakya Müslüman Türkleri olarak Batı Trakya’dayız, Türk’üz ve burada yaşamaya devam edeceğiz diye tüm dünyaya haykırıyoruz” deyip genel kurulun hayırlara vesile olmasını ve Soma Şubesinin mevcut yönetiminin bugün bu genel kurulun yapıldığı bu muhteşem salonu camiaya kazandırdığı için tebrik ederek teşekkür etti.

Son olarak kürsüye gelen eski Genel Başkan Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu “Yunan Devlet politikası 1923 Lozan’dan beri çok planlı bir çalışma uygulayarak, bu güne kadar resmi kayıtlara geçen rakamlara göre sadece Türkiye’ye gelip yerleşen Batı Trakya Türklerinin Göç İdaresi kayıtlarına göre 408 bin kişi olduğunu belirtmek isterim. Bu çok iyi çalışılmış bir etnik kimlik arındırma kampanyasının yansımasıdır” dedi.

Devamında “ 1983 – 1987 yılları arası uyguladığı politikalarla etnik kimliğimize müdahale eden zihniyet bu gün 240 imam yasası ile  Batı Trakya Türklerinin tüm itirazlarına rağmen bizim hutbelerimize de dokunmaya çalışmaktadır. Bu güne kadar dokunamadıkları bizim en önemli noktamız olan imamlarla halk arasındaki dini bağları yıkmaya çalışmaktadırlar. Maalesef bu 240 imam yasası ile faaliyete soktukları projede ki aktörler de kendilerini üç kuruş için satan azınlık mensuplarıdır. Bunlar yunan okullarına giden Müslüman Türk çocuklarına islamiyeti yunanca öğretmek için görevlendirilmiş ve atamalarını Ortodoks yunanlıların yaptığı maalesef bir kez daha üzülerek ama altını çizerek belirtmek isterim ki satılmış azınlık mensupları buna hizmet etmektedir.

Gelinen son noktada da bu gün camii’lerde okutulan hutbelerimize de müdahale edilmekte ve bu 240 imam yasası ile tayin edilenler aracılığı ile hutbeleri de yunan dilinde okutarak halk ile din adamları arasındaki bağı koparmaya çalışmaktadırlar. Etnik kimliğimizden sonra dini kimliğimizi de ortadan kaldırmak için yapılan çalışmaların yansımasını yaşamaktayız. Ama bizler Batı Trakya Türkleri dün olduğu gibi bu günde “Elhamdülillah Türk’üz” diyerek bu ayak oyunlarının üstesinden geleceğiz” dedi.

Daha sonra mevcut yönetim kurulunun ibra edilmesinden sonra geçilen seçimlerde aday olan Mehmet Akın Başkanlığındaki liste oy birliği ile seçildi.

Yönetim Kurulu Asil;

 1. Fatih İşçi
 2. Mustafa Kara
 3. Salih Kurt
 4. Özenç Kurt
 5. Bahadır Akbay
 6. Koray Kara

Yönetim Kurulu Yedek;

 1. Yasin Serbest
 2. Abdüssamet Yılmaz
 3. Onur Ardıç
 4. Hakan Yılmaz
 5. Aydın Seven
 6. Murat Akbay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz