Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ “2. TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATLARI”NA KATILDI

BATI TRAKYA TÜRKLERİ “2. TÜRK DÜNYASI BİLİM OLİMPİYATLARI”NA KATILDI

29
0

Batı Trakya Türkleri yine sessiz sedasız bir şekilde Eskişehi’rde düzenlenen “2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları”na katıldı. Batı Trakya Türkleri’ni Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan temsil etti. 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’nda yapılan ”Tasarım” ve “Buluş” dallarında diğer ülkelerden katılan öğrenciler dereceye girerken Batı Trakya’dan katılan öğrencilerden dereceye giren olmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları’nda dereceye giren projelere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan, ulusal ve uluslararası proje temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğe katılan öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden ve yurt dışından gelen misafirlere de teşekkür eden Bakan Avcı, programda yaptığı kısa konuşmada, “İnşallah burada bir ömür boyu sürecek dostluklar oluştu. Yunus Emre’nin dediği gibi, ‘Geldik tanış olduk, inşallah işi kolay kıldık’. Bu şölenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek yıl ve önümüzdeki yıllarda çok daha kapsamlı ve büyük katılımlı şölenlerimiz devam edecek” dedi.

Bakan Avcı’nın konuşmasından sonra 2. Türk Dünyası Bilim Olimpiyatı’nda ”Tasarım” ve “Buluş” dallarında dereceye giren öğrenciler açıklandı.

”Tasarım” dalında “Birlik Dua Evi” projesiyle Moldovalı öğrenci Valeri Kapsaman birinci, ”İp Cambazı Bisiklet” projesiyle Ömer Dursun ikinci ve “Fosforlu Seccade” projesiyle Ümral Şah üçüncü oldu.

“Buluş” dalında ise Halil Efe Öztürk “Kapıda Bırakmayan Kemer” projesiyle birinci, Çağan Ünver ”Güvenli Pencere” projesiyle ikinci ve Alper Akkan ise “4n ile Şifreleme Programı” projesiyle üçüncü oldu.

Daha sonra dereceye giren öğrencilere ödülleri Bakanı Avcı, Vali Tuna, AÜ Rektörü Gündoğan, ESOGÜ Rektörü Gönen ve İl Milli Eğitim Müdürü Özen tarafından verildi.

Ardından günün anısına Vali Tuna, Bakan Avcı’ya anı tabağı takdim etti. Bakan Avcı da, etkinliğe destek veren kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür plaketi verdi.

Ödül töreninden sonra Bakan Avcı, Vali Tuna ve beraberindekiler stantları gezerek projeleri yakından inceledi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz