Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NI HEDEF ALAN SALDIRILAR AGİT TOPLANTISINDA DİLE GETİRİLDİ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NI HEDEF ALAN SALDIRILAR AGİT TOPLANTISINDA DİLE GETİRİLDİ

23
0

Batı Trakya Türk Azınlığı’nı hedef alan nefret temelli suçlar ve saldırılar AGİT toplantısında dile getirildi

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 19 Şubat 2016 tarihinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) AGİT Almanya Dönem Başkanlığı ile birlikte düzenlediği AGİT Bölgesindeki Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılığı Ele Alan Bütüncül Yaklaşım başlıklı toplantıya katıldı. Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen toplantıda Batı Trakya Türk Azınlığı’nı ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Fatih Hafızmehmet ile Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi (BAKEŞ) Genel Müdürü ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyesi Pervin Hayrullah ve BTAYTD üyesi Onur Mustafa Ahmet temsil ettiler.

AGİT Daimi Konseyi Başkanı ve Dönem Başkanı Almanya’nın AGİT Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Eberhard Pohl ile ODIHR Direktörü 1. Vekili Beatriz Balbin’in açış konuşmalarını yaptığı toplantıya AGİT katılımcı Devletler’in delegasyonlarında görevli diplomatlar, akademisyneler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Batı Trakya Türk Azınlığı’na karşı hoşgörüsüzlük ve ayrımcılık son yıllarda ciddi yükselişte

“AGİT Bölgesi Genelinde Müslüman Toplulukların Güvenliği” başlıklı ilk tematik oturumda konuşan ABTTF  Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu üyesi Fatih Hafızmehmet, AGİT katılımcı Devletler’in taahhütlerine ve çabalarına rağmen AGİT bölgesi genelinde önyargı, ırkçı ve nefret temelli suçların halen günlük yaşamın bir gerçekliği olduğunu, pek çok katılımcı Devlet’te ırkçı ve aşırılık yanlısı örgütlerin endişe verici noktaya ulaştığının altını çizerek Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk Azınlığı’nın da neo-Nazi Altın Şafak partisinin hedefi haline geldiğini söyledi. Azınlık mensupları, azınlığa ait kurum ve kuruluşlar ile Batı Trakya’daki cami ve mezarlıklara yönelik nefret temelli saldırıların son birkaç yılda ciddi yükselişte olduğunu belirten Hafızmehmet, 2015 yılı içerisinde Dimetoka Müslümanları Spor, Kültür ve Eğitim Derneği, Gümülcine’deki Mahmutağa Camii ve Alankuyu mescidi ve azınlığın yegane siyasi partisi Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Gümülcine’deki yeni Genel Merkezi’ne düzenlenen saldırılardan bahsetti. Hafızmehmet, 28 Ocak 2016 tarihinde de İskeçe Seçilmiş Müftülüğü’ne bağlı görev yapan ve Müftü Ahmet Mete’nin de aile dostu ve akrabası olan bir imamın Müftü’nün evine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” olarak tanıtan yüzleri maskeli ve eldivenli kişilerce zorla bir minibüse bindirildiğini, saldırganların Müftü’ye yönelik hakaretlerde bulunarak kendisine ve ailesine zarar vermekle tehdit ettiklerini dile getirdi. Tüm bu saldırıların faillerinin kimliklerinin Yunan güvenlik güçlerince halen tespit edilemediğini ve yakalanamadığını not eden Hafızmehmet, Yunan hükümetinden Batı Trakya Türk Azınlığı’na ve Yunanistan’da yaşayan çoğunluktan farklı diğer etnik ve dini gruplara yönelik benzer saldırıların gelecekte bir daha yaşanmaması için gerekli adımları ivedi bir şekilde atmasını talep etti. Yanı sıra Hafızmehmet, ODIHR’nin Müslümanlara karşı hoşgörüşüzlük ve ayrımcılık konulu yüksek düzeyli bir konferans düzenlemesi gerektiğini dile getirdi. Bu oturumda söz alan BTAYTD üyesi Onur Mustafa Ahmet de Batı Trakya Türk Azınlığı’nı hedef alan nefret temelli saldırıları ayrıntılarıyla aktardı.

İlk oturuma ayrılan zamanın dolması nedeniyle ikinci oturum sırasında cevap hakkını kullanan Yunan delegasyonu temsilcisi, nefret suçlarının sadece Yunanistan’da değil her yerde işlendiğini, Yunan polisinin görevini layıkıyla yapmaya çalıştığını belirterek Batı Trakya’da yaşayan toplumun çoğulcu bir yapıya sahip olduğunu ve bölgede hoşgörünün hakim olduğunu savundu.

Toplantının üçüncü tematik oturumunda konuşan BAKEŞ Genel Müdürü ve BTAYTD üyesi Pervin Hayrullah da, Batı Trakya dışında Yunanistan’daki camilerde ibadete izin verilmediğini ve Atina’nın halen Avrupa’nın cami bulunmayan tek başkenti olduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz