Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI, YUNANİSTAN VE DEMOKRASİ ÇIKMAZI…

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI, YUNANİSTAN VE DEMOKRASİ ÇIKMAZI…

22
0

Pervin Hayrullah

Ünlü filozof Aristo “Atinalıların Devleti” isimli eserinde antik demokrasi hakkında öğrencileriyle birlikte fikir yürütmektedir.  Aristo bugün yaşasa, bu çağdaki Yunan demokrasisini nasıl değerlendirirdi?  Yunanistan’da demokrasi var mıdır? Batı Trakya Türk Azınlığı için demokrasi var mıdır? Ya da Yunan vatandaşları demokratik bir yanılsama içinde midir? Yunanistan aslında bir demokrasi çıkmazında mıdır?

Aslında bu sorunların tamamının cevabı Yunanistan hükümetlerinin ve yerel yönetimlerinin Batı Trakya Türk Azınlığına karşı tutumunu gözlemlemekle çok rahatlıkla bulunabilir. Naçizane kanaatim, Yunanistan’ın Türk Azınlık konusunda, tamamen bir “demokrasi çıkmazı” örneği oluşu yönündedir. Aslında kâğıt üzerinde Avrupalıdır, ama idarecilerin zihniyetleri hak ve hukukun çok ötesindedir. Çifte standartların, üçüncü dünya ülkelerinde bile vatandaşlara uygulanmayan haksızlıkların beşiği konumundadır maalesef.

Son örneğini de Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Şubelerine yapılan baskın ve kapatmalarda çok açık ve net gördüğümüz anti-demokratik uygulamalar, maalesef ki ülkemizi ileriye değil çağdışılığa götürmektedir. Kendi toplumuna, şubeleri bünyesinde sosyal hizmet veren bir azınlık derneği uğradığı haksızlığı nerede dile getirecek? Bu haksızlığa dur diyebilecek yürekli temsilciler(!) var mıdır? Gümülcine Belediyesi sakini Türklerin oylarının büyük çoğunluğunu alan bir belediye başkanı Türk azınlığa tam da bir “demokrasi çıkmazı” örneği yaşatmıştır.

“Demokrasi ve Sivil Toplum” bir birinin olmazsa olmazıdır, fakat gelin görün ki bizim yerel yönetimimiz, yerel demokrasiyi uygulayıp demokrasiye, fırsat eşitliğine kalıcı bir nitelik kazandırmak yerine, demokrasiyi “kapatma” kararıyla dernek şubelerinin kapısına asmıştır.

SİRİZA hükümeti yeni seçildiğinde bir umut gibi gelmişti. Aslında, söz konusu Batı Trakya Türk Azınlığı olduğunda hiçbir partinin bir birinden farkı olmadığını acı bir şekilde tecrübe ettik. Peki, yerelde ne durumdayız? Gümülcine belediye meclisine gönderdiğimiz iktidar ve muhalefet tüm Türkazınlık üyeleri belediye başkanına beraberce “biz buradayız” diyebilirler miydi? Tabii diyebilirlerdi.

Sonuç? Hepimizin malumu. Bir seçmeni olarak Gümülcine Belediye Başkanı Sayın Bay Petridis’in Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği şubelerini kapatmasını son derece anti-demokratik, çağ dışı ve de yanlış buluyorum.

Bu kararları, kendilerinin “sivil toplum” anlayışını ortaya sermektedir. Yerelde uygulamaya konamayan demokrasi ise sadece kâğıt üzerindedir.  Aristo “Yunan Demokrasisinin” bu halini görse acaba “demokrasi” terimini başka şekilde mi tanımlardı? 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here