Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI TÜRKİYE’DEKİ DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ GÖSTERDİ

BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI TÜRKİYE’DEKİ DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ GÖSTERDİ

23
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri 16 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de yaşanan darbe girişimine tepki göstererek, Yunanistan’a kaçan 8 askeri personelin Türkiye’ye iade edilmesini istedi.

Türk azınlık üyelerinin de destek verdiği çok sayıda Batı Trakya Türkü Dedeağaç havaalanına giderek, pankart açtı. Ulusal yunan basının da takip ettiği Dedeağaç havaalanında sabık Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman bir açıklama yaptı. Hacıosman açıklamasında Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 8 askerin Yunanistan tarafından Türkiye’ye iade edilmesini istedi. Hacıosman, “Millet iradesini yok sayan, seçilmiş bir iktidarın Cumhurbaşkanı’nı görevden almak isteyen bu hainler buraya gelmişler.  Bunların buraya geldiklerini duyduğumuz için iadelerini istemek ve protesto etmek için buradıyız. Ülkemiz Yunanistan ile Türkiye arasında dostluk ilişkilerinin bu hainler sayesinde bozulmaması ve dostluğun devam etmesi bu hainlerin Türkiye’ye iadesini istiyoruz.” diye konuştu.

Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş havaalanındaki açıklamasında, Türk halkının Türkiye Cumhuriyeti’ne ve iktidarına sahip çıktığını belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nezdinde anavatan Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bizler Batı Trakya Türkleri olarak her zaman yanlarında ve demokrasiye sahip çıkacağımızı belirtmek istiyorum.” düşüncelerine yer verdi.

 

“TÜRK MİLLETİ VE DEVLETİ DİRİDİR, BASİRET SAHİBİDİR”

Ardından Dedeağaç havaalanından Gümülcine’ye hareket eden azınlık üyeleri, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’yı ziyaret ederek Türkiye’de yaşanan gelişmelerden dolayı geçmiş olsuk dileklerini iletti. Başkonsoloslukta azınlık üyelerine hitap eden Başkonsolos Akıncı, “Dün gece saat 10’dan itibaren bizi hem kahreden hem büyük üzüntülere ve öfkeye sevk eden acı bir manzara yaşadık. Şerefli Türk ordusunda kendine yer bulan bir grubun ihanet içerisinde ve darbe planlaması içerisinde olduğunu hem hayretle ve hem öfkeyle izledik. Türk milleti ve devleti diridir, basiret sahibidir, feraset sahibidir. Çok şükür devlet büyüklerimiz, cesaretle, kararlılıkla, küçücük bir tereddüt göstermeden hareket ettiler ve Türk milleti de kendisine yakışan fedakarlık ve cesareti gösterdi. Ülkenin her tarafında meydanları doldurdu ve tarihe şanlı bir sayfa yazılacak şekilde bu kalkışmayı hep birlikte Türk milleti önledi. Sizlere büyük bir duyarlılık gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Dünyanın hiç bir yerinde demokratik yollarla seçilmiş bir hükümetin, oligarşik ve kendi içinde örgütlenmiş bir grup tarafından bir askeri darbeyle devrilmeye çalışılması kabul edilemez. Sizler de bu sıkıntımızı paylaştınız ve geçmiş olsun mesajlarınızı iletme hassasiyeti gösterdiniz. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Batı Trakya Türk toplumu, son derece barışçıl, demokrat, iyi niyetli bir toplum olduğu gibi, başta anavatan Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinde barışı ve demokrasiyi destekler. Siz bu iradenizi göstermek için toplumu temsilen burada yer alıyorsunuz. Şundan eminim; insanlar uzak yerlerden buraya çabucak gelme imkanı bulmuş olsa, 10 binlerce kişi buraya gelirdi. Sizler varlığınızla onları temsil ediyorsunuz. Bu çok önemli bir duygusal ortaklıktır. Biz sizleri hem soydaşınız, kardeşiniz olarak, hem de Türkiye ile Yunanistan arasında önemli bir barış köprüsü olarak görüyoruz. Bu iradeyi burada sergilemiş oldunuz. Allah milletimize ve devletimize böyle bir acı bir daha yaşatmasın ve yaşatmayacaktır. Güçlüyüz, devlet kurumları gereğini yapacaktır. Allah hiç birimizi böyle acı günler yaşatmasın.” diye konuştu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here