Ana sayfa Avrupa ve Balkanlar BATI TRAKYA TÜRKLERİ NEW YORK SOKAKLARINDA YÜRÜDÜ

BATI TRAKYA TÜRKLERİ NEW YORK SOKAKLARINDA YÜRÜDÜ

12
0

31 yıl önce sözde “Ermeni Soykırımı”nı protesto etmek amacıyla New York şehrinde başlatılan yürüyüş, zamanla “Türk Günü Yürüyüşü” olarak kutlanmaya başlandı. Her yıl 19 Mayıs tarihinde gerçekleşen Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı, bu yıl da aynı tarihte düzenlenen Türk Günü ile dünyanın dört bir yanındaki Türk Boylarını ve Devletlerini tekrar bir araya getirdi.

 

Bu vesileyle Amerika’daki Batı Trakya Türkleri Derneği yürüyüşte, diger Türk dernekleriyle beraber New York sokaklarında Türk olmanın büyüklüğünü ve gururunu yaşattı.

 

Yürüyüşe, “Kuzey Kıbrıs”, Azerbaycan, Bulgaristan ve Balkan Türkleri, Karaçay, Kırım, Türkmenistan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Ahıska Türkleri dernekleri katıldı.

 

Turkiye’den New York’a gelerek “Türk Günü Yürüyüşü”ne destek veren Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı Başkanı Kemal Yurtnaç ve T.C. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Ertuğrul Apakan yürüyüşe katılarak destek verdiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here