Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “BATI TRAKYA TÜRKLERİ KADIN KURULTAYI” GÜMÜLCİNE’DE KOMİSYON TOPLANTILARIYLA BAŞLADI

“BATI TRAKYA TÜRKLERİ KADIN KURULTAYI” GÜMÜLCİNE’DE KOMİSYON TOPLANTILARIYLA BAŞLADI

11
0

Batı Trakya Kadın Platformu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği ve Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’nun katkılarıyla 18 Mayıs 2012 tarihinde “Batı Trakya Türkleri Kadın Kurultayı” komisyon toplantılarıyla başladı.

Gümülcine’nin Chris&Eve Otelinde gerçekleştirilen kurultayın ilk bölümü; Eğitim Komisyonu ve Kadın Hakları Komisyonu’nda yer alan görevlilerin bir araya gelmesiyle başlamış oldu. Yapılan komisyon toplantılarında üyeler hazırlamış oldukları çalışmaları komisyonda karşılılıklı olarak ele alıyor ve sunumlar gerçekleitiriyorlar.

Kurultay’da “KADIN HAKLARI KOMİSYONU”, “EĞİTİM KOMİSYONU”, “AİLE VE ÇOCUK KOMİSYONU” VE “SİYASET KOMİSYONU” olmak üzere dört ana başlıkta ve bunların altında yaklaşık 60 altbaşlıkta toplanıyor. Komisyonlarda azınlık eğitiminin durumu, Batı Trakya Türk kadının, toplum içindeki yeri gibi bir çok konu geniş kapsamlı olarak ele alınıyor.

Ayrıca “Batı Trakya Türkleri Kadın Kurultayı” toplantısına; Türkiye’den Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Kadın Kolları Başkanı Hürrem Şefketoğlu, Genel Sekreter Necmettin Hüseyin, Almanya’dan Melek Kırmacı, Nesrin Hacımehmet, Cemile Yusuf, Funda Reşit katılıyor.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç’ın eşi sayın Esin Sarnıç hanımefendinin de izlediği kurultay çalışmalarına, iskeçe’den ve Gümülcine’den azınlık sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de izliyor.

Kurultay çalışmaları yarın, sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erecek. Kurultayın son bölümünde de Türkiye’den gelen “Dragos Musiki Derneği”nin seslendireceği türkülerle, kurultay katılımcılarına güzel bir müzik dinletisi sunulması bekleniyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz