Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ ÇANAKKALE TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI

BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ ÇANAKKALE TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI

27
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği kuruluşunun 70. yılında, Batı Trakya Camiasının anavatandaki tek temsilcisi olarak bünyesine yeni halkalar katarak gücüne güç katmaya devam ediyor.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Çanakkale Temsilciliği 19 Mart 2017 Pazar günü, Batı Trakya Türklerinin gelecek umudu gençlerin muhteşem katılımı ile açılışı gerçekleştirilerek, şu anlık son halka olarak hayata adım attı.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Hasanoğlu, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş ve BTTDD Bursa Şubesini temsilen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Uysal’ın katıldığı açılış törenine Çanakkale 18 Mart Üniversitesi yönetim ve akademik kadrosu da büyük ilgi gösterdi.

Açılış öncesi Aquahall’de gerçekleştrilen kahvaltıya Onsekiz Mart Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, Onsekiz Mart Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uyg. ve Araş. Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Öğretim üyeleri Doç. Dr. Abdullah Şahin, Doç. Dr. Esin Yağmur Şahin, Doç. Dr. Muhammet Erat, Tezel Öğrenci Yurtları sahibi İsmail Tezel ve Yurt Müdürü Timur Koşal, Ercanlar Öğrenci Yurtları Müdürü Refik Ercan da katılarak Batı Trakya camiasının yanında olduklarını ve her türlü desteği esirgemeden sağlayacaklarının sözünü verdiler.

Aquahall’da ki kahvaltıya Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde eğitimlerine devam eden 170 Batı Trakya’lı gencimizin yanı sıra, Trakya Üniversitesinde eğitimlerine devam eden ve BTTDD Edirne Temsilciliğimizin organizasyonu ile açılışa katılmak için gelen gençlerimiz katıldı.

Kahvaltı sonrası toplu halde geçilen temsilcilikte kurdele kesiminden önce söz alan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği kuruluşunun 70. yılında şu anda 13 şubesi, 4 temsilcilik, 2 vakıf ve 2 spor kulübü ile onbinlerin üstünde üyeye sahip ve Batı Trakya Türkleri’nin anavatanda tek ve çatı kuruluşudur. Bende 2 yıldır bu güzide kurumun genel başkanı olarak dönem sözcülüğünü yüretmekteyim.

Bu sabah buraya geldiğimizde, bize yaklaşık bir buçuk ay önce temsilcilik açmak için başvuran gençlerimizin talebini kabul etmekle ne kadar doğru bir karar verdiğimize bir kez daha şahit oldum.

Bunun yanında da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemizin yönetim ve eğitim kadrosunun da Batı Trakyalı gençlerimize gösterdiği sıcak ilgi ve kucaklayıcı tavır da bizleri bir kat daha mutlu etti. Görülüyor ki Çanakkale Batı Trakya Türkleri’nin Edirne’den sonraki ikinci eğitim üssü olacak. Şu anda 176 öğrencimiz burada eğitimlerine devam ediyor. Kahvaltıda sohbet ederken Rektör Yardımcımız Süha Hocam gelecek yılın da müjdesini verdi. Çanakkale Üniversitesi gelecek yılda yine sınavsız diploma notu ile Batı Trakyalı öğrencilerin tamamına kapılarını açacak.

Bunun yanında şu anda devam eden pilot proje ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Batı Trakya’da gençlerimize uzaktan eğitim programı ile interaktif olarak 12 farklı derste eğitim vermeye devam ediyor. Buda geliştirildikçe Yunanistan’ın eğitim seviyesi en düşük bölgesindeki biz Batı Trakya Türkleri’nin çocuklarına büyük katkı sağlayacaktır.

Bugün hem sabah kahvaltıya katılarak, hemde şu anda açılışta yanımızda olan hocalarıma ve katkı koyan tüm destekçilere teşekkür ediyorum.

Evet şu anda Çanakkale’de 176 öğrencimiz var ve biz temsilciliğimizi daha açmadan, bunların büyük kısmı derneğimize üye oldu ben tüm gençlerimizi derneğe üye olmaya, ailemize katkı koymaya ve burada  da hep birbirlerine kenetlenerek çalışarak başarılı birer öğrenci olmalarını istiyorum.

“Sevgili gençler Batı Trakya Türkleri’nin geleceğinin teminatı sizlersiniz”

Sevgili gençler Batı Trakya Türkleri’nin geleceğinin teminatı sizlersiniz, siz başarılı birer birey olacaksınız ki, toplumunuzu da yukarılara taşıyasınız. Benim şahsen bundan en ufak bir şüphem yok.

Ayrıca Edirne Temsilciliğimize de teşekkür ediyorum. İki yıl önce açtığımız temsilciliğimiz son dönemde gerçekleştridiği çalışma ve aktiviteler ile bir yıldız gibi ışıldıyor. Bu gün de Edirne’den kalkıp Çanakkale’deki kardeşlerine destek için üşenmeden kalkıp geldiler.

Evet ben sözlerimi fazla uzatmadan, buradaki gençlerimizi kucaklayan başta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemiz Yönetim Kadrolarına ve öğretim üyelerine, Kepez Belediye Başkanımıza, ana kucağından uzakta burada onlara kucak açan ve ev sıcaklığını sağlayan yurt sahiplerimize ve tabiki üç tane pırıl pırıl temsilcimizi yalnız bırakmayan gençlerimize teşekkür etmek istiyorum.

Temsilcilerimiz Melis Ahmet Mehmet, Hamit Giroğlu ve Umut Yunus ile birlikte öğretim üyelerimizi kurdele kesmeye davet ediyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Kurdele kesimi ile açılışı gerçekleştirilen Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin Çanakkale Temsilcisi olarak genel merkez yönetim kurulunun 14 Mart 2017 tarihinde aldığı 4 numaralı karar ile Hamit Giroğlu, Umut Yunus ve Melis Ahmet Mehmet atanmıştır. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here