Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRK TAKIMI “EUROPEADA 2012”DE

BATI TRAKYA TÜRK TAKIMI “EUROPEADA 2012”DE

12
0

Avrupa’da yaşayan geleneksel azınlıklar “EUROPEADA 2012”de buluşuyor. Avrupa Azınlıkları Federal Birliği (FUEN) üyesi Lusatya Sorbları Federasyonu “Domowina” tarafından düzenlen “EUROPEADA 2012” de  13 ülkeden 20 futbol takımı, 16 Haziran Cumartesi günü açış töreninde başladı. Şampiyonaya Cumartesi günü düzenlenen görkemli açılış töreninin ardından 17 Haziran Pazar günü oynanan ilk maçlar ile start verildi. Bir hafta boyunca sekiz stadyumda her grupta dört takım olmak üzere beş grupta oynanacak turnuvanın final maçı ise Bautzen’deki Müllerwise Stadyumu’nda oynanacak.

 

Şampiyona’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nı Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve İskeçe Türk Birliği (İTB), “Batı Trakya Türk” takımı olarak temsil ediyor. ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Başkan Yardımcısı Nazmi Sali, Genel Sekreter Özkan Reşit ve ABTTF Sportif Faaliyetlerden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Selamioğlu ve Genç ABTTF Sözcüsü ve YEN Politika Komiseri Fatma Reşit ve İskeçe Türk Birliği (İTB) Spor Koordinatörü Hüseyin Mehmet Usta ile İTB Gençlik Sorumlusu Serdar Hilmioğlu ile ABTTF üye dernekleri ve İTB üyesi gençlerin oluşturduğu Batı Trakya Türk takımı 15 Haziran Cuma günü Lausitz’e vardı.

 

Görkemli açılış töreni

 

16 Haziran Cumartesi günü kendisi de Sorb olan Saksonya Eyaleti Başbakanı Stanislaw Tillich, EUROEPADA 2012 katılımcılarının onuruna bir resepsiyon verdi. FUEN üyesi azınlık kuruluşlarının yöneticileri ile şampiyonaya katılan takımların antrenörlerinin katıldığı resepsiyona Batı Trakya Türk takımı adına ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Başkan Yardımcısı Nazmi Sali, Genel Sekreter Özkan Reşit ve YEN Politika Komiseri ve Genç ABTTF Sözcüsü Fatma Reşit ile İTB Spor Koordinatörü Hüseyin Mehmet Usta ve İTB Gençlik Sorumlusu Serdar Hilmioğlu katıldılar. Resepsiyonda açış konuşması yapan FUEN Başkanı Hans Heinrich Hansen, konuşmasında Batı Trakya Türk Azınlığı’nın uğradığı haksızlığı dile getirdi.  Eyalet Başkanı Stanislaw Tillich ile tanışan ve sohbet eden Batı Trakya Türk heyeti, İskeçe Türk Birliği’nin hukuki mücadelesini Tillich’e aktardı, İTB  Spor Koordinatörü Hüseyin Mehmet Usta Tillich’e İTB rozeti hediye etti.

 

İlk günün akşamında Nebelschütz/Njebjelčicy’de düzenlenen açılış töreninde ise şampiyonaya katılan tüm takımlar ve azınlık kuruluşlarının yöneticileri takım halinde, elinde tabelaları ile sahaya girdiler. Yaklaşık 360 kişinin takım halinde sahaya girmelerinin ardından her bir takımın ismi anons edildi, her bir takım bayrakları ve takımlarına ait milli marşları ile birlikte kendisini tanıttı. Batı Trakya Türk takımının ismi anons edildiğinde ise “Batı Trakyam” şarkısı tüm sahada duyuldu, Batı Trakya Türk takımı tanıtıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz