Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA AZINLIĞI BU HAFTA SONU KARDEŞLİĞİ PERÇİNLEYEN TARİHİ SEÇEK ETKİNLİKLERİNDE BULUŞUYOR

BATI TRAKYA AZINLIĞI BU HAFTA SONU KARDEŞLİĞİ PERÇİNLEYEN TARİHİ SEÇEK ETKİNLİKLERİNDE BULUŞUYOR

27
0

Batı Trakya Türkleri, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği tarafından bu hafta sonu (28, 29 ve 30 Temmuz) düzenlenen Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Seçek Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri’nde buluşuyor. Etkinlikler bu yıl 28 Temmuz 2017 Cuma günü Seçek Yaylası’nda başlıyor.

Seçek Yaylası’nda 28 Temmuz Cuma günü Mevlit töreni ile başlayacak etkinlikler 30 Temmuz Pazar günü yağlı güreş müsabakaları ve ödül töreni ile sona erecek. Yerel müzik gruplarının yanı sıra haricinde Türkiye’den ünlü ses sanatçısı Özgün de sahne alacak. Yoğun bir katılımla gerçekleşmesi beklenen etkinliklerin bölge halkının birlik ve beraberliğini de damga vurması bekleniyor.

Batı Trakya’da Alevilik Sünnilik ayrımı yoktur, Batı Trakya’da geçmişte olduğu gibi günümüzde de kardeşlik hakimdir!!!    

Öyle ki son günlerde bölgede bazı iç ve dış kaynaklı çevrelerce Alevi Sünni ayrımcılığı yaratılmak istendiği gözlemleniyor. Batı Trakya Türkleri geçmişte olduğu gibi bugün de bu girişimi birlik ve beraberlik içinde bertaraf ederek kardeşçe yaşamaya devam edecektir. Böylece bu çevrelerin yapmak istedikleri ayrımcılık çalışmaları da suya düşecektir.

Bölgede bazı çevreler kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek, Edirne’de ve Almanya’da katıldıkları toplantılarda ayrımcılık çalışmalarını bölgeye aktarmak ve Batı Trakya’da var olan huzuru bozmak peşinde oldukları açıkça görülmektedir. Ancak Batı Trakya Türkleri ve bölge insanı bu gerçeğin farkında olarak gerekeni yapacaktır. Batı Trakya’da Alevilik Sünnilik ayrımı yoktur, Batı Trakya’da geçmişte olduğu gibi günümüzde de kardeşlik hakimdir!!!    

ETKİNLİKLERİN PROGRAMI

28 Temmuz Cuma

Seçek Yaylası’nda Mevlid-i Şerif ve Cuma Namazı

29 Temmuz Cumartesi

12:00 Seçek Ağasının er meydanına intikali

13:00 Mehmet Hilmi Kır Koşusu

14:00 Yağlı güreş müsabakalarının kayıtları ve hakemlerin seçilmesi

14:30 Kayıtların sona ermesi

17:00 Gümülcine Türk Gençler Birliği Folklor Ekibi gösterisi

17:30 Güney Meriç Derneği Folkor Ekibi gösterisi

18:00 Yerel sanatçıların konseri

21:00 Özgün konseri

30 Temmuz Pazar

11:00 Protokolün karşılanması

13:00 1 dakikalık saygı duruşu ve dernek başkanının açılış konuşması

13:05 Protokol konuşmaları

14:30 İskeçe Türk Birliği Folklor Ekibi gösterisi

15:30 Yağlı güreş müsabakalarının devamı ve başpehlivanın belirlenmesi ve ödül töreniyle bu yılki etkinlikler son bulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz