Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS AKINCI SARANCİNA KÖY MEVLİDİNE KATILDI

BAŞKONSOLOS AKINCI SARANCİNA KÖY MEVLİDİNE KATILDI

12
0

Gümülcine (Komotini) Belediyesi’ne bağlı Sarancına köyünde mevlid heyecenı yaşandı, köy halkı tarafından düzenlenen mevlid etraf köyler ve Gümülcine’de yaşayan halk tarafından büyük ilgi gördü. Mevlid törenine Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı da katıldı.

Mevlid proğramında din görevlileri Mustafa Karahüseyin, Emin Pişka, İsmail Karagöz ve Nihat Kaplan Mevlid ve ilahiler okurken, duasını ise Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptı. Müftü İbrahim Şerif soydaşlarına hitap edererek, birlik beraberlik olunduğu zaman aşılamayacak zorlukların kalmayacağını, Allah yolunda hayırlı işler yapanların daima Allah’a yakın olduklarını dile getirdi. Sarancina halkına teşekkürlerini sunan Müftü Şerif, hiç bir karşılık beklemeden Allah yolunda canla başla hizmet eden gençleri de tebrik etti.

Sarancina halkı tarafından davet edilen ve kendilerini yalnız bırakmayan T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Sarancinalı soydaşlarına bir selamlama konuşması yaptı. Başkonsolos Akıncı, “Sizlerin de buraları unutmamış olmanız çok önemlidir. Atalarınızı, dedelerinizi hatırlamanız, gelip bir Fatiha okumanız, bir mevlid okutmanız çok önemlidir” dedi.

Başkonsolos Akıncı konuşmasında şunları dile getirdi:

Sizlerle buluşmak bizim için bir bahtiyarlık.

“Bana verilen bilgiler doğrultusunda Sarancına, büyük ölçüde göç vermiş bir köy. Onbeş hanenin haricinde çoğu başka köylere ve şehre göç etmiş. Ama burada buluşmaya devam ettiniz. Atalarınızı, dedelerinizi hatırlamanız, gelip bir Fatiha okumanız, bir mevlid okutmanız çok önemlidir. İnsan bir mekana bağlı bir yaratık. Kendine mutlaka bir yurt ve vatan arıyor. Sizlerin de buraları unutmamış olmanız çok önemlidir. İnşallah çocuklarınıza da bu adeti hatırlatırsınız. Batı Trakya’da çok güzel adetler yaşatılıyor. Biz de bunların tadını alıyoruz. Bizim için buralara gelmek bir zorluk değil, aksine keyiftir. Sizlerle buluşmak bizim için bir bahtiyarlık. İnşallah birliğimiz beraberliğimiz her zaman daim olsun. Değerlerimizi, maneviyatımızı, dilimizi, dinimiz, inancımızı aynı kararlılıkla yaşatalım. Her gittiğim yerde anavatandan 80 milyon kardeşinizden selamlar getirdim diyorum. İnşallah vatanımız ebediyete kadar dimdik ayakta duracak ve güçlü olacak. Sizler de burada kimliğinizi, birliğinizi, beraberliğinizi koruduğunuz sürece inşallah herşey yolunda gidecektir.” dedi.

Mevlid töreni katılımcılara ayran ve yemek ikramının ardından son buldu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz