Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BARTHOLOMEOS: “EGE DENİZİ’NİN İKİ YAKASI ARASINDA DOSTLUK VE BERABERLİK İNŞAA EDİLECEK, YERLEŞECEK,...

BARTHOLOMEOS: “EGE DENİZİ’NİN İKİ YAKASI ARASINDA DOSTLUK VE BERABERLİK İNŞAA EDİLECEK, YERLEŞECEK, TEKRARLANACAK”

20
0

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye ile Yunanistan arasında ara sıra anlaşmazlıklar yaşanabildiğini belirterek, “Fakat biz biliyoruz ve tecrübemizden hepimiz biliyoruz ki aynı aile içinde arada sırada problem çıkabilir. Ege Denizi’nin iki yakası arasında bu ilişkiler, bu dostluk ve beraberlik inşaa edilecek, yerleşecek, tekrarlanacak.” dedi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye ile Yunanistan arasında ara sıra anlaşmazlıklar yaşanabildiğini belirterek, “Fakat biz biliyoruz ve tecrübemizden hepimiz biliyoruz ki aynı aile içinde arada sırada problem çıkabilir. Fakat bu demek değil ki sevgi eksik oluyor, anlayış kalmıyor, yine bu problemler aşılınca yine sevgi ve beraberlik aynı çatı altında, Ege Denizi’nin iki yakası arasında bu ilişkiler, bu dostluk ve beraberlik inşaa edilecek, yerleşecek, tekrarlanacak.” dedi.

Bartholomeos, İzmir Ortodoks cemaati tarafından Selçuk ilçesinde düzenlenen 3. Uluslararası Azizler Sempozyumu’nun kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, 10-15 gün sonra bir konferans için İstanbul’a gelecek Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un, büyük bir ihtimalle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la bir araya geleceğini söyledi.

Olası bir buluşmanın önemli bir fırsat olacağını kaydeden Bartholomeos, şöyle konuştu:

“İki devlet başkanı bir kere daha buluşup, önümüzdeki yıllarda yapılacak, başarılacak adımları ve samimi ilişkileri geliştirmek için konuşacaklar, eminim ki anlaşacaklar. Bir hakikattir ki arada sırada iki ülke arasında anlaşmazlıklar oluyor fakat biz biliyoruz ve tecrübemizden hepimiz biliyoruz ki aynı aile içinde arada sırada problem çıkabilir. Fakat bu demek değil ki sevgi eksik oluyor, anlayış kalmıyor, yine bu problemler aşılınca yine sevgi ve beraberlik aynı çatı altında, Ege Denizi’nin iki yakası arasında bu ilişkiler, bu dostluk ve beraberlik inşaa edilecek, yerleşecek, tekrarlanacak. Bizim duamız, temennimiz budur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz