Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BALKANLAR’DA ULUSLARARASI SELANİK FİLM FESTİVALİ DÜZENLENDİ

BALKANLAR’DA ULUSLARARASI SELANİK FİLM FESTİVALİ DÜZENLENDİ

8
0

Bu yıl 53’ncüsü düzenlenen Uluslararası Selanik Film Festivali 2–11 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Selanik Uluslararası Film Festivali, içeriğinde ağırlıklı olarak bağımsız sinema örneklerine yer vermesi ve festival kapsamının dünya sineması örneklerini mümkün mertebe geniş bir şekilde içermesi nedeniyle, uluslararası sinema eleştirmenleri tarafından saygı gören, Balkanlardaki en eski ve kapsamlı sinema festivali özelliğini taşıyor. Bu yılki festivalde, Cristian Mungiu, Zeki Demirkubuz, Goran Paskaljevic ve Aida Begic gibi başarılı yönetmenlerin filmleri gösterildi.

Yönetmen Ali Aydın’ın “Küf” adlı filmi, 53. Uluslararası Selanik Film Festivali’nde “Uluslararası Yarışma” bölümüne katıldı ve “Gümüş İskender – Özel Jüri Ödülü”nü kazanma başarısını gösterdi. Sözkonusu film, 69. Venedik Film Festivali’nde de “Genç Aslan” ödülüne layık görülmüştü.

Senem Tüzen’in “Ana Yurdu” adlı filmi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen film yapımcılarını, sponsorları, ortak yapımcıları, danışmanları ve profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan “Crossroads Co-production Forum” bölümü ödülünü kazandı.

Yapım aşamasında olan filmlerin yarıştığı “Works in Progress” bölümünde yarışan Melisa Önel’in “Kumun Tadı” adlı filmi de bu bölümün ödülünü kazandı.

Festival’in “Balkanlara Bakış” bölümüne Türkiye’den, yönetmen Zeki Demirkubuz’un “Yeraltı”, Reis Çelik’in “Lal Gece”, Rezan Yesilbas’ın “Sessiz”, Serhat Karaaslan’ın “Musa” ve Emin Alper’in “Tepenin Ardı” adlı filmleri gösterildi ve sinemaseverlerin beğenisini kazandı.

Festivalin “Open Horizons” bölümüne Ankaralı sinemacı Çağla Zencirci’nin Guillaume Giovanetti ile ortaklaşa yönetmenliğini yaptığı “Noor” isimli Türkiye–Fransa–Pakistan ortak yapımı film katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz