Ana sayfa Batı Trakya Haber Balkan Araştırmaları Enstitüsü Bir Batı Trakyalıya Emanet

Balkan Araştırmaları Enstitüsü Bir Batı Trakyalıya Emanet

0
0

Balkan Araştırmaları Enstitüsü’nün başına Batı Trakyalı akademisyen Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet getirildi.

Türkiye’de Edirne Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitü Müdürlüğü’ne Batı Trakyalı akademisyen Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet getirildi.

Konuyla ilgili olarak Trakya Üniversitesi’nden yapılan açıklama şu şekilde:

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğü’nü üç yıldır yürüten Öğretim Üyesi Dr. Bülent Akyay görev süresinin sona ermesi nedeniyle enstitüde düzenlenen törenle görevi Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet’e devretti.

Düzenlenen törene Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, rektör yardımcıları Prof. Dr. Murat Yurtcan, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, dekanlar, yüksekokul ve enstitü müdürleri ile Balkan Araştırmaları Enstitüsü’nün akademik ve idari personeli katıldı.

Törende konuşan rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkan Araştırma Enstitüsü müdürlüğü döneminde yaptığı hizmetlerden dolayı Öğretim Üyesi Dr. Bülent Akyay’a teşekkür etti, ve yeni müdür Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet’e de başarılar diledi.

Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet kimdir?

Doç. Dr. İbrahim Kelağa Ahmet, 1967 yılında Yunanistan’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Yunanistan’da tamamladı. Yükseköğrenimine Türkiye’de devam eden İbrahim Kelağa Ahmet, 1989 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yunanistan’da Trakya Demokritus Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden diploma denkliği aldı ancak avukatlık yapmadı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda, ilk mezunların verilmeye başlandığı 1994-1995 öğretim yılından itibaren, önce uzman ardından öğretim görevlisi olarak 2013 yılına kadar görev yaptı. Fakültedeki görevinin yanı sıra Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki (TÖMER) Çağdaş Yunanca kurslarında da uzun yıllar ders verdi. Lisansüstü eğitimini, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Dilbilim alanında gerçekleştirdi. Yüksek lisansını “Yunanca Öğrenen Türk Öğrencilerin Yaptığı Dil Yanlışları” konulu teziyle 1999 yılında, doktora eğitimini de “Yunanista’da (Batı Trakya’da) İki Dilli Eğitim Veren Azınlık Okullarında Türkçe ve Yunanca Öğrenim Gören Öğrencilerin Okuduğunu Anlama ve Yazılı Anlatım Becerilerinin Değerlendirilmesi” başlıklı teziyle 2005 yılında tamamladı. 2013 yılına gelindiğinde ise Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölümü Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda naklen atamayla Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 2019 yılı sonunda doçent kadrosuna atanan İbrahim Kelağa Ahmet, değişik zamanlarda Sosyal Bilimler Enstitüsü Disiplinlerarası Balkan Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanlığı, Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı, Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkan Yardımcılığı ve Balkan Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyeliği gibi idari görevlerde bulundu.

Batı Trakya’da azınlık okullarında uygulanan iki dilli eğitim ve iki dilli azınlık eğitiminin sorunları alanında önemli çalışmaları olan İbrahim Kelağa Ahmet, hazırlamış olduğu farklı düzeyde Yunanca-Türkçe / Türkçe-Yunanca sözlükler ile Çağdaş Yunanca’nın yabancı dil olarak öğretimine katkılar sundu. Bunların yanı sıra Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı ile Yunan sözlükçülüğü ve Yunanistan’da kültürlerarası eğitim gibi konularda yazmış olduğu makaleler, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve konferanslarda sunmuş olduğu farklı konulardaki Türkçe ve Yunanca tebliğler ile alan literatürüne katkı sağlayan önemli çalışmalara imza attı. İbrahim Kelağa Ahmet’in ayrıca, Çağdaş Yunan anı edebiyatı hakkında da çalışmaları bulunuyor.

Yaptığı kitap çevirileriyle de tanınan akademisyenin, Yunanca’dan Türkçe’ye yaptığı Andreas Frangias’ın “Veba” romanı ve Vasileios Kandes’in “Kuruluşundan XIX. Yüzyıl Sonuna Kadar Bursa” adlı şehir tarihine yönelik eserleri bulunuyor. Tarih ve sanat tarihi alanlarına yönelik Türkçe’den Yunanca’ya yaptığı çeviriler arasında ise İlber Ortaylı’nın “Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek I”, Neval Konuk’un “Yunanistan’da Osmanlı Mimarisi I” eserleri dikkat çekiyor.

İbrahim Kelağa Ahmet evli ve bir çocuk babası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here