Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS OSMAN İLHAN ŞENER İSKEÇE MİTROPOLİTİNİ ZİYARET ETTİ

BAŞKONSOLOS OSMAN İLHAN ŞENER İSKEÇE MİTROPOLİTİNİ ZİYARET ETTİ

12
0

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, İskeçe Mitropoliti Panteleimon’u (Mihail Kalafatis) ziyaret etti. Bu ziyattin her iki taraf için de olumlu ve verimli geçtiği belirtildi. Başkonsolos osman İlhan Şener’i kapıda karşılayan ve görüşme sonrası da aracına kadar giderek uğurlayan Mitropolit Panteleimon, Birlik gazetesine görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirtti.

Başkonsolos Osman İlhan Şener, Mitropolit’e kahve fincanı hediye ederken, Mitropolit Panteleimon ise Başkonsolosa İskeçe Mitropolitliği tarafından hazırlanan ve bölgedeki dini mabetlerin yer aldığı bir kitap hediye etti.

 

“Sorunların çözülmesinin en iyi yöntemi karşılıklı konuşmaktır.”

Görüşme sonrası Mitropolit Panteleimon Birlik gazetesine şu açıklamada bulundu:

“Bugün burada sayın Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosununun nezaket ziyaretini büyük bir sevinç ile kabul ettim. Görüşmemiz sırasında kendisiyle Trakya’da birlikte yaşayan, özellikle İskeçe bölgesinde Hristiyan ve Müslümanların birlikte huzur içerisinde var olmalarını konuştuk. Ben kendisine Kilise ve Kilisenin temsilcisinin her insana saygı duyduğunu, inancı ve kültürünün ne olduğuna bakılmaksızın Mitropolimiz her gün bunu açıkça göstermektedir. Son olarak her ikimizde iki ülkenin ilişkilerinin her geçen gün daha verimli ve yakın ilişkiler içerisinde olmalarını, her iki ülkenin halkları için temenni ettik. Her gün günlük yaşamda sorunlar çıkabilir, aynen ailelerimizde de problemler olabiliyor, ancak bu sorunların çözülmesinin en iyi yöntemi karşılıklı konuşmaktır. Aynı zamanda kişisel ilişkiler aynen bu gün sayın Başkonsolosla da olduğu gibi çok önemlidir.” 

 

“Kendisi Nur Yüzlü Bir Din Adamı”

Başkonsolos Osman İlhan Şener de sırasıyla Birlik gazetesine kısa bir değerlendirmede bulundu. Başkonsolos Şener, “sayın Mitropolit nur yüzlü bir din adamı” dedi ve şöyle devam etti:

“Ben sayın Mitropolite zaman ayırdığı için teşekkür ediyorum. Kendisiyle çok verimli ve faydalı bir görüşme yaptık. Kendisi çok bilgili bir din adamı, zaten ben buraya göreve gelmezden önce Atina’da sayın İeronimos kendisinden övgüyle bahsetmişti. Patrik Vartolomeos gibi, Yunanistan Kilisesi’nin başı olan İeronimos gibi ve İskeçe Mitropoliti gibi din adamları, bu bölgedeki barış ve dayanışma açısından büyük bir şans. Kendisinin kalbindeki temizliği kalbine de yansımış, ki bizde Türkçede bir “nur yüzlü” ifadesi vardır, kendisi de nur yüzlü bir din adamı. Çalışmalarından ve vakit ayırdığından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz