Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS MUSTAFA SARNIÇ, “MEVLANA’NIN 738. VUSLAT YIL DÖNÜMÜ” GELİBOLU MEVLEVİHANESİ’NDEKİ ŞEB-İ ARUS...

BAŞKONSOLOS MUSTAFA SARNIÇ, “MEVLANA’NIN 738. VUSLAT YIL DÖNÜMÜ” GELİBOLU MEVLEVİHANESİ’NDEKİ ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE KATILACAK

14
0

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katılacağı Mevlana’nın vefatının 738. yıl dönümü münasebetiyle Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenlenecek olan törene katılması bekleniyor.

 

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Mevlana’nın vefatının 738. yıl dönümü münasebetiyle Gelibolu Mevlevihanesi’nde düzenledikleri programa Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katılacağını bildirdi.

 

Tuna, Valilikte yaptığı açıklamada, 18 Aralık Pazar günü Gelibolu Mevlevihane’sinde Şeb-i Arus törenlerinin yapılacağını belirtti.

Son üç yıldır düzenli olarak sema yapılan Gelibolu Mevlevihanesi’ne, bu programla tarihi fonksiyonunu yeniden kazandırma ve canlandırma gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Tuna, bu yılki Şeb-i Arus törenlerinin Valiliğin himayesinde gerçekleşeceğini kaydetti.

 

Gelibolu Mevlevihanesi’ni Koruma ve Mevlevi Kültürünü Tanıtma Derneğinin de programa katkı sağladığını ifade eden Tuna, törenlere Makedonya ve Karadağ’dan bazı bakanlar ile Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan ve Karadağ’dan 9 milletvekili, T.C.Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile Türk asıllı entelektüelin de katılacağını dile getirdi.

Tuna, şöyle dedi:

 

”Düzenlediğimiz bu programla Gelibolu Mevlevihanesi, eskiden olduğu gibi tekrar Balkanlar ile aramızda bir köprü niteliği taşıyacaktır. Umuyorum ki bu vesile ile Balkan ülkeleri ile kurduğumuz bu köprü ve diyalog bundan sonra da hep gelişerek, devam eder. Hep birlikte Mevlana’nın o engin hoşgörü ve barış öğretisi ile aydınlanırız. Gelibolu Mevlevihanesi’nde oluşturacağımız bu farkındalığı, Çanakkale ve Gelibolu için bir artı değere dönüştürmeyi umuyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here