Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS İLHAN ŞENER: “AZINLIK OKULLARI LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI”NA GÖRE HAKKINIZDIR, ONLARA SAHİP...

BAŞKONSOLOS İLHAN ŞENER: “AZINLIK OKULLARI LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI”NA GÖRE HAKKINIZDIR, ONLARA SAHİP ÇIKINIZ”

9
0

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener 19 Mayıs 2013 tarihinde İskeçe merkezde Aşağı Mahalle’de Çınar Camii’nde düzenlenen hatim merasimine katıldı.

Hatim merasimine başta T.C. Gümülcine başkonsolosu Osman İlhan Şener olmak üzere, Mustafçova Belediye Başkanı Mustafa Cukal, İskeçe Seçilmiş Müftü Yardımcısı Ahmet Hral, DEB Partisi İskeçe İl Teşkilatı Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kurt, Çınar Derneği Başkanı Cengiz Ömer, diğer sivil toplum kuruluş temsilcileri ve bölge halkı katıldı.

“Lozan Barış Anlaşması”na göre hakkınızdır”

Başkonsolos İlhan Şener, Çınar Camii’nde düzenlenen hatim merasiminde Kur’an-ı Kerim’i hatim eden çocukları tebrik ederek, başarı dileklerinde bulundu.

Başkonsolos Şener burada yaptığı konuşmasında çocuklar ve anne babalara seslenerek, “Azınlık Okulları “Lozan Barış Anlaşması”na göre hakkınızdır. Ancak Azınlık Okullarına sahip çıkmazsanız,eğitimin kaliteli bir şekilde sürdürülmesine yetmeyecek sayıda az öğrencisi kalan Azınlık Okullarının kapatılmasında kötü niyet aramamalısınız” dedi.

Başkonsolos Osman İlhan Şener, İskeçe Aşağı Mahalle’de düzenlenen hatim merasimin ardından Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği tarafından Yalımlı’da (Koptero) düzenlenen “9. Çocuk Şenliği”ne katıldı.

Başkonsolos Şener burada da yaptığı konuşmasında çocuklar ve anne babalara seslenerek Azınlık Okullarına sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Azınlık Okullarının “Lozan Barış Anlaşması” kapsamında Azınlığın hakkı olduğuna dikkat çeken Başkonsolos Şener, Yunanistan’ın her yerinde az öğrencili okulların birleştirilmeye tabi tutulduğunu, bu kapsamda az sayıda öğrencisi kalan Azınlık okullarının da, eğitimin kaliteli bir şekilde sürdürülebilmesi gerekçesiyle birleştirilme süreci kapsamına alındığını söyledikten sonra, şu ifadelerde bulundu:

“Bir okulda şayet tek sınıf kalmışsa, o sınıftaki 6 öğrenciden ikisi 1. sınıf, biri 2. sınıf, biri 4. veya 5. sınıf ise, o sınıftaki eğitimden hayır beklenemez. Şayet bir okulda 20 öğrenci varsa ve bu okulun faaliyetine ara veriliyorsa o zaman elbette yetkili makamlara şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Ancak bir Azınlık okulunda üç beş öğrenci kalmışsa, o okulun faliyetine geçici olarak ara verildiği zaman yetkili makamlarda art niyet aramayın, çünkü zaten Azınlık bu okula sahip çıkmamış demektir. Hakkınız olan Azınlık okullarına siz sahip çıkmazsanız şikayet etmeye de hakkınız olmaz.” dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz