Ana sayfa Haberler BAKAN ZEYBEKÇİ YUNANİSTAN MİLLİ GÜNÜ RESEPSİYONDA ,“ MUTLAKA AKRABA OLMAMIZ LAZIM” DEDİ

BAKAN ZEYBEKÇİ YUNANİSTAN MİLLİ GÜNÜ RESEPSİYONDA ,“ MUTLAKA AKRABA OLMAMIZ LAZIM” DEDİ

21
0

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, katıldığı Yunanistan’ın milli günü resepsiyonunda “biz aynı denizi, aynı dağı ve aynı kültürü paylaşıyoruz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ankara’da katıldığı Yunanistan’ın milli günü resepsiyonunda “biz aynı denizi, aynı dağı ve aynı kültürü paylaşıyoruz. Bu nedenle, iki ülke arasında dostluğu ve barışı arttırdığımız sürece mutluluk da artacaktır.” dedi.

Yunanistan’ın Milli Günü dolayısıyla Ankara Büyükelçisi Kiriakos Lukakis ev sahipliğinde Ankara Palas’ta düzenlenen resepsiyona, Bakan Zeybekci’nin yanı sıra Amerika’nın Ankara Büyükelçisi John Bass, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, başkentteki misyon şefleri ve askeri ataşeler katıldı.

Resepsiyonda konuşan Zeybekci, dost ve komşu ülke Yunanistan’ın Milli Günü’nü kutladı.

“İbni Haldun’un “coğrafya kaderdir” sözünü hatırlatan Zeybekci, “Coğrafya sadece harita değildir. Coğrafya kültür, coğrafya insan olmak ve coğrafya her şeydir. Bu nedenle, iki ulus ve ülke olarak coğrafyayı birlikte paylaşıyoruz. Biz aynı denizi, aynı dağı, aynı kültürü paylaşıyoruz. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Bu nedenle, iki ülke arasında dostluğu ve barışı arttırdığımız sürece mutluluk da artacaktır.” dedi.

Belediye Başkanlığı döneminde Yunanistan’ın Sakız adasında yaşadığı bir anısını anlatan Zeybekci, bölge halkının kendilerini çok iyi ağırladığını kaydetti.

Bakan Zeybekci, “Yemekler, isimler, kültür ve oyunlar aynıydı. Yanında iki torununu tutarak yaşlı bir kadın geldi. Bana, ‘Biz seninle akrabayız’ dedi. Ben de ‘Mutlaka akrabayız, çünkü aynı coğrafyanın insanlarıyız’ dedim. Çünkü, ‘Benim soyadım Zeybeki, senin soyadın ise Zeybekci. Mutlaka akraba olmamız lazım’ dedi. Benim hiç unutamadığım güzelliklerdendir. Onlar sirtaki oynadı biz zeybek oynadık.” diye konuştu.

Büyükelçi Lukakis de iki ülke liderlerinin 1930’da Ankara Palas’ta dostluk anlaşması imzaladığını anımsatarak, bu şekilde iki halk arasında yakınlaşma ve uzlaşma başladığını belirtti.

Dostluğun ve bu tarihi binanın ruhunun, iki ülke arasında ileri dönemlerde dostluk ilişkilerini sürdürmek için siyasetçilere ilham kaynağı olduğunu söyleyen Lukakis, iki halk arasındaki dostluğun tarihi dönemeçleri aşarak sınamaları fırsatlara dönüştüreceğini ifade etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here