Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAKAN EGEMEN BAĞIŞ KIRCAALİ’Yİ ZİYARET ETTİ

BAKAN EGEMEN BAĞIŞ KIRCAALİ’Yİ ZİYARET ETTİ

17
0

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile yaptığı görüşmenin ardından Kırcaali’ye geçti. Bakan Bağış ilk önce Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’yı ve ardından da Belediye Başkanı ziyaret etti. Bakan Egemen Bağış’a Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ile T.C. Filibe Başkonsolosu Ramis Şen eşlik etti.

Basına kapalı geçen görüşmenin ardından Valilik çıkışında gazetecilere Bulgaristan’ın, Türkiye’nin dostu ve müttefiki olduğunu ifade eden Bağış, “Kırcaali’de olmaktan çok mutluyum. İki ülke arasındaki, ticaret hacmi her geçen gün artıyor. Bu artan ekonomik gelişmeden Kırcaali’nin de payını alması gerektiğini düşünüyorum. Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu doğalgazı Türkiye, Bulgaristan sınırına getirecektir. Kırcaali bölgesinde bu gelişme doğrultusunda payını alacak. Bulgaristan yakın zamanda Türkiye ile canlı hayvan ihracatına başlayacak. Bu da bölgedeki insanların yaşamına ekonomik anlamda katkı sağlayacak” dedi.

Eşi Beyhan Bağış’ın ailesinin Bulgaristan’dan Bursa’ya göç ettiğini belirten Bağış, “Doğu Rodoplarda yeni iş yerleri açmayı umuyoruz. Bu iş yerlerin bir bölümü Bulgaristan’a doğal gaz iletimine dair yapılan anlaşmalarla ilişkilidir. Bugün güzel bir gün geçireceğimi hissediyorum, misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ederim” diye kaydetti.

Sayın Bağış, “İki devlet arasındaki ilişkiler yükseltici yönde gelişmektedir. Bunun için iki devletin Başbakanları Boyko Borisov ile Recep Tayyip Erdoğan arasında olan dostluk yardımcı oluyor. Biz de Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile dostuz” diye sözlerine ekledi. Egemen Bağış, Kırcaalilere Türkiye’ye AB üyeliği yolunda verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sundu.

Vali Tauşanova, “çok faydalı bir görüşmemiz oldu. Bölgede yatırımların ve ekonominin gelişimi yönünde ortak projeler için aynı fikirler paylaşıyoruz” diye yorum yaptı.

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Egemen Bağış’ı Belediye’nin girişinde karşıladı. Kırcaali Belediyesindeki karşılama töreninde Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan ve tüm Kırcaali Belediye yönetimi hazır bulundu.

Görüşmenin ardından karşılıklı hediyeler verildi. Hasan Azis, Egemen Bağış’a Doğu Rodoplar’ın değerli taşlarından akik bulunan bir tablo armağan etti. Egemen Bağış ise Başkana bir plaket sundu.

Bakan Bağış ve beraberindeki heyet daha sonra Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Egemen Bağış burada Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslâm Şura Başkanı Şabanali Ahmet ve Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ile görüştü, Bulgaristan’da İslam dini sistemi hakkında bilgi aldı. Müftülük çıkışı heyet Kırca Ali’nin mezarı başında okunan Fatihalardan sonra Merkez Camide soydaşlarla birlikte Cuma Namazı’nı kıldı.

 

Kırcaali’deki soydaşların artık AB vatandaşı olduklarını hatırlatan Bağış, soydaşların Türkiye’nin AB yolundaki en büyük destekçileri olduğunu bildirdi.
Bakanın programı Sveti Yoan Predteça Manastır Kompleksini ziyaretle devam etti.

Egemen Bağış’ın Kırcaali’yi ziyareti Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen yerel iktidar, iş adamları ve branş teşkilatları temsilcilerinin katıldığı görüşmeyle sona erdi.

Ziyaret sonrası Bakan Bağış, “Bugün Kırcaali’de bize muazzam bir gün yaşattığınız için önce hepinize teşekkür etmek istiyorum. Size Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletmek istiyorum. Ayrıca size Türkiye’deki tüm akrabalarınızın ve soydaşlarınızın selamını da getirdim. Kırcaali’nin bir damadı olarak aranızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” diye ifade etti.

Aşırı ırkçı Ataka partisinden Pavel Şopov’un Trakya’dan göç eden Bulgarlar için Türkiye’nin Bulgaristan’a tazminat ödemesi gerektiğini ısrar etmesi üzere Sayın Bağış, “istediğin 10 milyar dolar Türkiye için para değil. Biz daha geçen hafta İMF’ye 5 milyar dolar borç verdik. Ona buradan bir mesaj göndermek istiyorum. Biz burada parayla ölçülmeyecek 500 yıllık bir medeniyet bırakmışız. O, asıl ondan nasibini almaya baksın!” diye göndermede bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz