Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAKAN BOZKIR: YUNANİSTAN TEK BAŞINA BIRAKILMAMALI

BAKAN BOZKIR: YUNANİSTAN TEK BAŞINA BIRAKILMAMALI

23
0

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avusturya ve Yunanistan arasında yaşanan mülteci krizine ilişkin, “Yunanistan hiçbir şekilde bu sorunun tek başına halledebileceği bir ülke olarak bırakılmamalı. Yunanistan’a yardım edilmelidir” dedi.

“YUNANİSTAN TEK BAŞINA BIRAKILMAMALI”

Avusturya ve Yunanistan arasında yaşanan mülteci krizinin ve Macaristan Başbakanı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘sınırlarımızı koruması için yalvarıyoruz’ yönünde ifadesi olduğu iddiasının sorulması üzerine Bozkır, şunları kaydetti:

“Türkiye hudutlarını tarihi boyunca duçar durumda olan insanlara açmıştır. 1988’de Halepçe’de Saddam Hüseyin kimyasal silah kullandığında 500 bin kişi bu ülkeye gelmiştir. Biz onları misafir etmişizdir. Suriye’de bu sorun ortaya çıktığında canlarını kurtarmak için bombalardan ve terörden kaçarak ülkemize sığınan insanlara da Türkiye Cumhuriyeti aynı şekilde davranmıştır. Onları misafir etmiştir. Bunun boyutları giderek artmaya başladığında Avrupa ülkelerine sürekli şunu söyledik, ‘Bir deprem olmuştur, her depremin arkasından artçı depremler gelir ama Tsunami de gelebilir. Bu biz insanlık adına bu kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Bu bir gün Avrupa hudutlarına ulaşacaktır. Sizinde sorununuz haline gelecektir.’

Geçtiğimiz Eylül Ekim aylarına kadar bu sorunun vahametini AB ülkeleri anlamadı veya anlamamak istedi. Çünkü Türkiye büyük bir bölümünü kendi topraklarında barındırıyordu. Bunun hiçbir zaman Avrupa’ya ulaşmayacağı şeklinde yanlış bir kanaat sahibi oldular. Birkaç ay içinde böyle büyük sorunla karşılaşınca da birçok ülke ne yapacağını tam olarak bilemez konuma düşmüş vaziyette. Dolayısıyla biz 2 milyon 650 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ederken, en ufak bir tepki olmadan bunu yaparken Avrupa’da bugün önemli bir sıkıntı yaşanıyor. Çok ironik bir durum var burada. Birçok ülke sınırını kapatıyor. Önümüzdeki dönemde geriye doğru bakıldığında Türkiye’nin yaptıkları olumlu anlamda insanlık tarihine geçecektir. Avrupa’da yaşanan bütün bu kötü örneklerde her zaman hatırlanacaktır. Ama Türkiye olarak biz hep şunu söylüyoruz, illegal göç ile mücadele sadece Türkiye’nin sahillerinden başlayıp Yunanistan’ın adalarına intikal eden boyutta bir olay değildir. Çok büyük bir olaydır.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyar Euro’luk bir kazanç sağlanan uluslar arası çapta operasyonların sonucu ortaya çıkan illegal göçten bahsediyoruz. Uyuşturucu kaçakçılığında, silah kaçakçılığında olduğu gibi uluslar arası düzeyde örgütler duçar durumda olan insanların sırtından para kazanmak için büyük bir örgütlenme içinde organize etmektedirler. Türkiye 4 bin 500 civarında kaçakçı organizatörünü tutuklamıştır. Birçoğu da hapiste bulunmaktadır. Sorun bunun çok ötesinde büyük bir sorundur. Suriye sorunu çözülemediği takdirde mevcut rakamlara milyonlarla ifade edilebilecek yeni rakamların eklenmesi söz konusu olabilecektir. Terör saldırılarının bombalarının devamı halinde Suriye’de hali hazırda 3,5 milyon civarında bir nüfus illegal göçmen haline gelme potansiyeline sahiptir. Suriye sorunu çözülmelidir. İşbirliği arttırılmalıdır. Hiçbir ülke sorumlu tutularak suçlanmamalıdır. Bunu ortak çabalarla ancak yürütme mecburiyetindeyiz.

Yunanistan ile Avusturya arasında yaşanmakta olayı da bir anlamda üzüntü ile izliyoruz. Yunanistan hiçbir şekilde bu sorunun tek başına halledebileceği bir ülke olarak bırakılmamalı. Yunanistan’a yardım edilmelidir. Ona yardım edilerek bu sorun çözülebilmelidir. Üzerindeki yük azaltılmalıdır. AB ülkeleri de kotalar açıklayarak bu sorunun çözümüne yardımcı olmalıdırlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz