Ana sayfa Batı Trakya Haberler “BAHAR UYANDIĞI GİBİ SİZ DE YENİDEN UYANIŞ YAŞAYIN; SİLKİNİN, KENDİNİZE GELİN VE...

“BAHAR UYANDIĞI GİBİ SİZ DE YENİDEN UYANIŞ YAŞAYIN; SİLKİNİN, KENDİNİZE GELİN VE KENDİNİZİ TEKRAR HESABA ÇEKİN”

24
0

Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Hıdırellez ve Bahar Şenliği yapıldı. Etkinliğe katılan Muavin Konsolos Davut Ocak’ın sözleri damga vurdu.

Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Hıdırellez ve Bahar Şenliği yapıldı. Etkinliğe katılan Muavin Konsolos Davut Ocak’ın sözleri damga vurdu. Muavin Konsolos Davut Ocak yaptığı selamlama konuşmasında, “Böyle etkinlikler vesilesiyle aranızdaki küskünlük ve sürtüşmeleri ortadan kaldırmak gerekir. Böyle etkinliklere yeni bir sayfa olarak bakın. Hıdırellez’in bir çok manasının yanında bir de baharın uyanışına dikkat çekmek lazım. Bahar uyandığı gibi siz de yeniden uyanış yaşayın; silkinin, kendinize gelin ve kendinizi tekrar hesaba çekin” dedi.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Davut Ocak, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Başkanı Ercan Ahmet, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Necat Ahmet, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Dimetoka Müslümanları Derneği Başkanı Süleyman Macur ve geniş bölgeden kalabalık bir topluluk katıldı.

Etkinlikte sivil toplum kuruluşlarının başkanları birer selamlama konuşması yaptı. Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu ev sahibi olarak yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin gerçekleştirilmesinin kolay olmadığını ancak kendilerinin bunu canla başla son yıllarda devamlılık içinde yaptıklarını dile getirdi ve katılımcılara teşekkür etti.

“SİLKİNİN VE KENDİNİZE GELİN”

Selamlama konuşmasını yapmak üzere mikrofonu eline alan Muavin Konsolos Davut Ocak, bu davetten ötürü dernek yönetimine teşekkür etti ve Başkonsolos Ali Rıza Akıncı’nın herkese selamlarını getirdiğini söyledi.

Muavin Konsolos Davut Ocak konuşmasında özetle şu ifadeleri dile getirdi: “Hıdırellez ta Orta Asya’ya kadar gitmektedir. Bu da demektir ki binlerce yıl gerilere gitmekte ve bu geleneği bugün de kutlamaktayız. Bu demektir ki varlığımız bu kadar uzun zamandan beri var. Sizin aranızdaki bu birlik ve beraberlik olduğu sürece de bir bin yıl daha inşallah buralarda, bu topraklarda olmaya devam edeceğiz.

Böyle etkinlikler vesilesiyle aranızdaki küskünlük ve sürtüşmeleri ortadan kaldırmak gerekir. Böyle etkinliklere yeni bir sayfa olarak bakın. Hıdırellez’in bir çok manasının yanında bir de baharın uyanışına dikkat çekmek lazım. Bahar uyandığı gibi siz de yeniden uyanış yaşayın; silkinin, kendinize gelin ve kendinizi tekrar hesaba çekin.

Bu vesileyle herkese teşekkür ediyorum. Gümülcine’de biz, sizler için varız. İstediğiniz zaman gelin, bir kapınızda orada var, varlık sebebimiz sizlersiniz.”

Etkinlikte, Ebru Kurslarına katılan öğrencilere başarı belgeleri verildi. Protokole katılan şahıslara da birer teşekkür plaketi takdim edildi.

Etkinliğin kültürel bölümünde Güney Meriç Derneği Halk Dansları Toplulukları, Edirne Halk Dansları Topluluğu çeşitli gösteriler sundular. Bulgaristan’dan etkinliğe katılan “Dostlar” Türk Halk Müziği Grubu seslendirdiği Türk halk müziğiyle herkesin beğenisini topladı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here