Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAŞBAKAN ÇİPRAS’TAN EMEKLİLERE YENİ YIL İKRAMİYESİ

BAŞBAKAN ÇİPRAS’TAN EMEKLİLERE YENİ YIL İKRAMİYESİ

25
0

Başbakan Aleksis Çipras, düşük kademede maaş alan emeklilere yeni yıl öncesinde ikramiye dağıtılacağını söyledi.

Ülkedeki televizyon kanallarından canlı yayınlanan halka seslenişinde Çipras, mali kriz nedeniyle hükümetine tepkilerin arttığı bir dönemde ekonomik müjde paketini açıkladı.

Çipras, ülkenin içinden geçtiği bu zor dönemden güçlü bir şekilde çıkmayı arzuladıklarını anlatarak, ülkenin uluslararası kreditörleriyle müzakereleri bir an önce tamamlamayı hedeflediklerini, ancak kreditörlerin “mantıksız taleplerine” boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Hükümetin bu yılki bütçe hedefinin iki katına ulaşıldığını kaydeden Çipras, “Mevcut kaynaklardan her fazla avroyu güçsüz vatandaşlarımıza dağıtmak bu hükümetin sözüdür. Bu söze sadık kalarak, 2016 gelirlerindeki fazlayı düşük gelirli emeklilere dağıtma kararı alıyoruz. Toplam 617 milyon avroluk meblağı, fazladan emekli ikramiyesi olarak, 850 avro altında maaş alan 1,6 milyon emekliye dağıtacağız.” şeklinde konuştu.

Çipras göçmen krizinde en büyük darbeyi doğu Ege adalarının aldığına dikkati çekerek, söz konusu adalarda gelecek yıl yürürlüğe girecek KDV artışlarının uygulanmayacağını söyledi.

Aleksis Çipras ayrıca, “Yunan halkı fedakarlıyla, Yunanistan sığınmacı krizine ve ekonomik krize göğüs geriyor. Avrupa’nın bunun farkına varmasının zamanı geldi.” ifadelerini kullandı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here