Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAŞBAKAN ÇİPRAS KESENİN AĞZINI AÇTI, “ASGARİ ÜCRET 650 EURO” DEDİ

BAŞBAKAN ÇİPRAS KESENİN AĞZINI AÇTI, “ASGARİ ÜCRET 650 EURO” DEDİ

30
0

Başbakan Çipras, seçim yılı olan 2019’un ilk ayından itibaren kesenin ağzını açtı ve “asgari ücret 650 euro” dedi.

Başbakan Çipras’ın SİRİZA hükümeti, ekonomik krizden çıkmaya çalışan ülkede yaklaşık 10 yılın ardından asgari ücreti artırma kararı aldı.

Başbakan Aleksis Çipras, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “10 yıl süren maaş kesintilerinden sonra, bir başka tarihi adım atmak için sizlere çağrıda bulunuyorum. Asgari ücretin 650 euro olarak belirlenmesi teklifimi onaylamanızı istiyorum.” dedi. Önerisine Bakanların alkışla karşılık verdiği Çipras, “tepkinizden teklifimin kabul edildiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çipras ayrıca, 25 yaş altı gençlere uygulanan daha düşük asgari ücret yerine her yaş grubuna aynı asgari ücretin verileceğini kaydetti.

“Yüzde 11 artış”

Ağustos 2018’de yaklaşık 8 yılın ardından kurtarma paketi programından çıkan ülkede, asgari ücret 586 euro, gençler için asgari ücret ise 510 euro düzeyinde bulunuyor. Kemer sıkma önlemleri kapsamında asgari ücret 2012 yılında yüzde 22 oranında kesintiye uğramıştı.

Çalışma Bakanı Efi Ahçioglu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, normal asgari ücrette artışın yaklaşık yüzde 11, gençlerde ise yüzde 27 olacağını belirtti. Ahçioglu, “Artış, yaş farkı olmaksızın herkese 1 Şubat’tan itibaren uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

Hükümet, 2018’de yüzde 2,1, bu yıl ise yüzde 2,5 büyüme oranı öngörüyor. Ülkede işsizlik oranı son yıllarda gerileyerek yüzde 18,6’ya düştü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here