Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ÇİPRAS’A MEKTUP GÖNDERDİ

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM ÇİPRAS’A MEKTUP GÖNDERDİ

25
0

Türkiye Başbakan Binali Yıldırım Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerin iadesi konusunda Yunanistan Başbakanı Çipras’a mektup gönderdi.

Başbakan Yıldırım, Yunanistan’a kaçan darbeci askerlerin iade edilmemesi kararına ilişkin, “Bu konuda sayın Çipras’a mektup gönderdim. Kararın bir kez daha gözden geçirilmesini ve bunların iadesi yönünde bir sonuç beklentimizi ifade ettim.” dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un, Kardak kayalıklarının bulunduğu bölgeye helikopterden çelenk bırakması hatırlatılarak, “Yunanistan sanki bilerek gerginliği tırmandırıyor. İki ülke ilişkilerinde bir gelişme bekleyelim mi?” sorusu üzerine Yıldırım, Yunanistan’ın Türkiye’nin komşusu olduğunu, insanın komşusunu seçemediğini belirtti.

Yıldırım, “Coğrafya kaderdir, komşumuzu seçemiyoruz. Mevcut olanla geçinmeyi başarmamız lazım. Türkiye, Yunanistan ile ilişkilerini bozacak hiçbir davranış içinde değil. Zaman zaman karşı taraftan gelen aşırı abartılara, tahriklere de gülümseyerek cevap veriyoruz. Bunu yanlış okumamaları lazım.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın, 8 darbeci askerin iade edilmemesi yönünde yargı kararını Türkiye açısından “hayal kırıklığı” olarak nitelendiren Yıldırım, “Bu konuda sayın Çipras’a da bir mektup gönderdim. Bu kararın bir kez daha hukuk içerisinde gözden geçirilmesini ve bunların iadesi yönünde bir sonuç beklentimizi ifade ettim.” diye konuştu. Yıldırım, mektubuna henüz yanıt gelmediğini bildirdi.

Başbakan Yıldırım, Yunanistan’ın komşuluğa yakışanı yapması gerektiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yunanistan’dan da beklentimiz budur. Savunma Bakanının gidip oralarda, kayalıklarda poz vermesinin bizim açımızdan hiçbir anlamı yok. Ege’deki 130 tane irili ufaklı kaya parçası… Bunların kimliği bile yok, kime ait olduğu bile belli değil. Eskiden beri de böyle. Ege ile ilgili sorunun başlangıcı yeni de değil, çok köklü bir geçmişi var. Biz sorunları sürekli ön plana çıkarıp, bunun üzerinde yapıcı bir komşuluk ilişkisi inşa edemeyiz. Sorunları değil ortak geleceği, ortak menfaatleri görüşmemiz, konuşmamız lazım. Bunlara yoğunlaşmamız gerekiyor. Ama Türkiye’ye karşı hasmane tutum kimden gelirse gelsin, Türkiye’nin verecek cevabı her zaman vardır.” 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here