Ana sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIKLARI BAĞRINA BASAN ANAVATAN TÜRKİYE’DEN İSTANBUL RUMLARI’NA BÜYÜK BİR HAK DAHA İADE...

AZINLIKLARI BAĞRINA BASAN ANAVATAN TÜRKİYE’DEN İSTANBUL RUMLARI’NA BÜYÜK BİR HAK DAHA İADE EDİLDİ

17
0

Batı Trakya’da Türklerin Vakıflarına ait malların (mezarlıklar dahi) statüsü birer birer iptal edilip devlet malı olarak iptal edilirken, Anavatan Türkiye’de başta Rum Azınlık olmak üzere malları birer birer iade ediliyor.

 

Türkiye Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi, İstanbul’un en değerli yerlerinden biri olan 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması arazisini Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na iade etti.

Vakıflar Meclisi’nin kararıyla cemaat mallarının iadesi sürecinin, yüzölçümü bakımından en büyük iadesi gerçekleşmiş oldu.

İstanbul Rum Cemaati’nin sosyal ve kültürel tarihinin en önemli alanlarından 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

Ortodoks geleneğince ayazma olarak adlandırılan kutsal su kaynaklarının İstanbul’daki en önemli örneklerinden biri olan Göksu Ayazması, 1870 yılında Bahçıvan Argirios tarafından keşfedilmişti.

 

İADE EDİLİŞ GEREKÇESİ

 

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem iade kararıyla ilgili olarak, “Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı, içinde kagir ayazma ve ahşap kahvehanesi olan arazinin vakıfları adına tescili için başvuruda bulunmuştu. 1936 Beyannamesi kapsamında alan da özet olarak ‘Metemorfosisi Kilisesi’ne ait Göksuyu’nda Rum Panayia Ayazması etrafındaki hudut’ ibaresiyle kayıt altına alınmış. Bu doğrultuda yapılan başvuru üzerine iade gerçekleşti” bilgisini verdi.

 

BİR DE SURP PIRGİÇ ARSA İADESİ

 

Meclisin iade kararları arasında Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi’nin karşısında bulunan 4 bin 632 metrekarelik arsa da yer aldı. Fatih bölgesinde 1576 metrekarelik bir imalathane ve Kapalıçarşı’nın içinde bulunan Büyük Zafer Han’daki 17,5 metrekarelik bir dükkân Hastane Vakfı adına tescil edildi.

 

BU HÜKÜMETİN KARARLILIĞIDIR

 

Vakıflar Meclisi’nin Azınlık Cemaati Vakıfları temsilcisi Laki Vingas, iade ile ilgili olarak şunları söyledi: “Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclisi son toplantılarında, cemaat vakıflarına kamuoyunun da dikkatini çeken iadeler gerçekleştiriyor. Bu iadeler, hükümetimizin göstermiş olduğu siyasi iradenin uygulama aşamasındaki kararlılığının da göstergesi. Umuyorum ki bu güzel gelişmeler her alanda devam edecek ve cemaatlerimizin çok önemli ve değerli kurumları olan vakıflarımızın hizmetleri gelişecek, gelecekleri garanti altına alınmış olacak. Göksu Ayazması ve tarihi panayırının yapılmış olduğu bu alan Rum cemaatinin geleneklerinde çok önemli bir yere sahip olduğu için iadeden de ayrıca mutluyuz.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here