Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIKÇA DERGİSİ’NDEN GÜZEL BİR ETKİNLİK

AZINLIKÇA DERGİSİ’NDEN GÜZEL BİR ETKİNLİK

13
0

Azınlıkça Dergisi anlamlı ve güzel bir etkinliğe imza attı. Derginin yazarlarından Herkül Milas’ın senaristliğini ve sunumunu düzenlediği ve Yönetmenliğini Nefin Dinç’in yaptığı “Öteki Kasaba” adlı belgesel filmin gösterimi 7 Ocak 2013 Pazartesi akşamı Gümülcine’de gerçekleşti.

Film gösterimi öncesinde etkinlik ile ilgili sunuculuğu Gümülcine Belediyesi “Eşitliğe İlk Adım” Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu yaparken, Yönetmen Nefin Dinç ve Herkül Milas, etkinliğe gelen davetlilere hitaben selamlama konuşması ve film hakkında birer sunum gerçekleştirdiler.

Filmi izlemeye gelenler arasında, Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Muavin Konsoloslar İlkay Kocayiğit ve Alper Atak, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın İskeçe’deki Siyasi İşler Bürosu Şefi Büyükelçi Aleksis Aleksandris ve görev süresinin dolmasıyla ayrılan Aleksandris’in yerine göreve yeni gelen Büyükelçi Nikolaos Piperigos ve yardımcıları, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, PASOK Partisi eski Bakanlarından Yorgos Petalotis, sabık Milletvekilleri Ahmet Mehmet, Galip Galip ve Mustafa Mustafa, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Türkiye Cumhuriyeti Devletin’nde gayrimüslim vakıflarının mevcut temsilci Başkanı olan Laki Vingas, Azınlık eğitiminin Yunanca programından sorumlu eğitimciler Anna Frangoudaki ve Thalia Dragona, Batı Trakyalı hemşehrimiz gazeteci Yavuz Baydar, Avrupa Gazeteciler Derneği (AVGADER) Yunanistan Temsilcisi İlhan Tahsin, “Dostluk, Eşitlik, Barış” (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, İstanbul Rumları’nın yayın organı olan Apogevmatini gazetesinin sahibi Mihail Vasiliadis, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, GTGB Fahri Başkanı Arif Hüseyinoğlu, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreter Yardımcılarından İrfan Uzun, Bursa’dan AKP Milletvekili adaylarından Eczacı Ali Ömeroğlu, BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, Rodop-Evros İlleri SÖPA Öğretmenler Derneği Başkanı Mehmet Derdiman, SİRİZA Partisi İl Örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli bulunuyordu.  

Gümülcine’de Kosmopolis Odeon sinema salonunda gösterilen “Öteki Kasaba” adlı belgesel film “13. Selanik Belgesel Film Festivali”nde seyirci ödülü almıştı. Seyirci ödülü alan filmin konusu Türk ve Yunanlıların birbirilerine karşı olan bakış açılarını ele almaktadır.

 

FİLM

“Donmuş anlaşmazlıklar” uzun süredir çözülemeyen uluslararası çatışmalardır. Türkler ile Yunanlıların (ve özellikle devletlerinin) ilişkileri son 30-40 yıldır gergin. Geçmişte birbiriyle savaşan taraflar, günümüzde bazı alanlarda hala görüş ayrılığı yaşıyor. Bu film bu anlaşmazlıklar ve iki ülke vatandaşlarının algıları hakkında. Film iki kasabada geçiyor: biri Batı Anadolu’daki Birgi, öteki Mora’daki (Peloponisos) Dimitsana. Bu kasabaların tarihi “Öteki” ile hayli ilişkili. Geçmişte Osmanlılar Dimitsana’yı, Yunanlılar da Birgi’yi ele geçirmişti.

Filmin yapımcıları bu iki kasabayı bir yıl boyunca aralıklarla birçok kez ziyaret edip çeşitli yönlerden incelediler: okullarda tarih nasıl okutuluyor, milli bayramlarda “Öteki” nasıl tanıtılıyor, kasabanın ileri gelenleri geçmiş ve anlaşmazlıklar konusunda ne diyor, sıradan vatandaşların ve çocukların görüşleri ve önyargıları neler, müzeler tarihi nasıl sergiliyor… Genç yaşlı, kasaba sakinleri duygularını dile getirdi, “Öteki” hakkındaki korkularını ve düşüncelerini anlattı.

Bu filmin üretilmesindeki amaç toplumlar içinde yaygın inançların ve devlet politikalarının kamuoyu oluşturmadaki rolünü ve önyargıların anlaşmazlıkları nasıl sürekli kıldığını araştırmaktı. 

Video izle: http://www.dailymotion.com/video/xwl45e_oteky-kasaba-adli-belgesel-fylmy-gumulcyne-de-gosteryldy_news#.UOxQJuTZZU0

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz