Ana sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIK OKULLARI ENCÜMENLER BİRLİĞİ’NDEN PROTESTO

AZINLIK OKULLARI ENCÜMENLER BİRLİĞİ’NDEN PROTESTO

20
0

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nden protesto.

Son günlerde Batı Trakya’da gündeme oturan “Azınlık Okullarında Türkçe kullanılmayacak” uygulamasıyla ilgili Doğu Makedonya-Trakya Eğitim Müdürlüğü tarafından Azınlık okullarına gönderilen yazı hakkında ilk olarak resmi tepki ve adım Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği’nden geldi. Encümenler Birliği, Doğu Makedonya-Trakya Eğitim Müdürlüğü ve her ilgili resmi makama yönelik bir protesto yazısı gönderdi.

Bu girişim ile ilgili de Encümenler Birliği Başkanı Ercan Ahmet’ten yazılı bir açıklama geldi.

AÇIKLAMA

Değerli azınlık basın mensupları ve azınlığımızın seçilmiş milletvekilleri, Bölge Milli Eğitim Müdürlüğü, en son okullarda yapılan duyuruların dahi devletin resmi dilinde olacak, gibi uluslararası anlaşmaları yani Lozan Antlaşmasını ve Türkiye Yunanistan arasında imzalanmış olan kültür protokollerini hiçe sayarak, kanunlara ve azınlık haklarına tamamen aykırı bir yazıyı azınlık okullarına göndermekten çekinmemiştir. Bu davranış azınlık velilerini ziyadesiyle üzmüş bir okadar tedirgin etmiş ve endişeye sevketmiştir.

Azınlık eğitiminde var olan köklü sorunlar dağ gibi önümüzde dururken, kitap sorunu hala önümüzde sorun, öğretmen sorunu hala devam ediyor, önümüzdeki günlerde Dedeağaçtaki didaskalio mu yoksa Selanik Üniversitesindeki bölüm mü çalıştırılacak, bir belirsizlik sürüyor ve azınlık ile istişare edilmeden bu kararlar alınıyor ve alınan kararlar bize dayatılıyor, İskeçe ve Gümülcine’de yine kısa bir süre sonra kura sorunu önümüze gelecek, bina sıkıntısı yüzünden yine kura sistemi azınlığa dayatılacak.

İki ay sonra okullar kapanacak ,yine kaç tane azınlık okulu kapatılacak ? …. kapatılan okullarda okuyan çocuklar taşınacak mı? yoksa bu eğitim yılında olduğu gibi bir çocuk ilkokul 5. sınıfta okulu bırakmak zorunda kaldı, 5 tane çocuk okul açıldıktan yaklaşık iki ay sonra okula başladı, Dedeağaç köylerinde ise bazı köylerde haftada üç gün taşındı gibi sorunlar yine yaşanacak, 2016 yılında Avrupa birliği Ülkesinde bu sorunlar yaşandı yine yaşanacak mı?

Önemli olan kaliteli eğitim için mi okullarımız kapanıyor yoksa kapatılmak istendiği için mi okullarımız kapanıyor, amaç eğitim mi yoksa okul kapatmak mı? Öğrenci azlığı yüzünden okul kapatılıyorsa Harmanlık mahallesinde ikamet eden yaklaşık 70 çocuk var ve mahallede ikamet eden veliler okul talebinde bulundular, ama okul açılmıyor, neden açılmıyor ?

Siz değerli basın mensupları ve sayın milletvekilleri, bu sorunları çok iyi bildiğinizden şüphem yok ben sadece hatırlatmak istedim.

Ayrıca Azınlık Okulları Encümenler Birliği olarak, sayın Bölge Milli Eğitim Müdürüne ve 1.ve 2. Derece Rodop İli Milli Eğitim Müdürlerine gönderdiğim yazıyı ekte sizin de bilgilerinize arzediyorum, iyi çalışmalar diliyorum

Azınlık Okulları Encümenler Birliği Başkanı

Av. Ercan AMET

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here