Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIK KURUM VE KURULUŞLARINDAN MÜFTÜ METE’YE DESTEK

AZINLIK KURUM VE KURULUŞLARINDAN MÜFTÜ METE’YE DESTEK

26
0

Son dönemde Batı Trakya’da ortaya konmaya çalışılan senaryolar ile Batı Trakya Türklerinin içine çekilmeye çalışıldığı kaos ortamına biz geçmişte çekilemediğimiz gibi bu gün de bunu amaçlayanlar başaramayacaklardır.

7 Aralık gecesi Gümülcine’de tefrişatı devam eden yeni DEB Partisi Genel Merkezine düzenlenen ve liderimiz Dr. Sadık Ahmet’in hatırasına yapılan saldırının üzerindeki toz bulutları aralanmadan ve failleri yakalanmadan bu gün de geçtiğimiz günlerde İskeçe Seçilmiş Müftüsü ve Azınlık Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Mete’nin evinin önünde bir din görevlisine, DEB Partisi saldırısını da gerçekleştirdiğini beyan eden karanlık güçler tarafından bir saldırı düzenlenmiş, din görevlisi bir minibüse yaka paça bindirilmiş, çeşitli hakaretlere maruz kalmış ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Sayın Mete’ye tehdit ve göz dağları verilerek kendisine bunları iletmesi tembihlenerek yola bırakılmıştır.

Yaklaşık 10 gün önce 28 Ocak 2016 tarihinde olan ve adli makamlara intikal ettirilen DEB Partisine yapılan saldırı gibi hala aydınlatılamayan bu vahim olayın bu güne kadar sadece kaos ortamı yaratmamak adına kamuoyu ile paylaşılmamış olması bile Batı Trakya Türklerinin ne kadar sağ duyu ve özenle hareket ettiklerinin ispatıdır.

Olay kamuoyuna yansıdıktan sonra da Batı Trakya Türk Azınlığı İskeçe Seçilmiş Müftülüğü web sitesinde Sayın Ahmet Mete’nin imzası ile dün yapılan açıklamada da dendiği gibi “Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, her zaman vurguladığımız gibi teröre, insan hakları ihlallerine hiçbir zaman yakınlık duymamış aksine nefretle kınamış ve kınamaya devam edecektir”.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak bizlerde bir kez daha vurgulamak isteriz ki Batı Trakya Türklerinin hiçbir zaman kara kaplı ajandası veya kapalı kapılar arkasında uyguladığı senaryoları olmamıştır ve olmayacaktır.

Batı Trakya Türklerinin bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da tek mücadelesi insanca yaşamak için kazanımları olan haklarının iadesine kadar hukuk çerçevesindeki haklı mücadelesi olacaktır. Kendilerine bir misyon yüklediğini iddia eden kendini bu gruba sözde Trakya’nın bekçisi olduğunu iddia edenlere de cevabımız nettir. Azınlığı ile de çoğunluğu ile de Batı Trakya’da yaşayan insanlar kendini korur, bekçiye de ihtiyaçları yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle İskeçe Seçilmiş Müftümüz ve Azınlık Danışma Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Mete ve onun nezdinde Batı Trakya’da görev yapan tüm din görevlilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletir, her zaman ve her ortamda yanlarında olduğumuzu bilmelerini istediğimizi beyan ederim.

Av. Necmettin HÜSEYİN

Genel Başkan

 

 

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği

AÇIKLAMA

İskeçe Müftülüğü’müzün web sitesinden yapılan resmi açıklama ile 28 Ocak 2016 Perşembe akşamı Müftü Ahmet Mete’nin aynı zamanda imam olan bir aile dostunun, Müftü’nün evine ziyaret gerçekleştirdiği sırada yüzleri maskeli, eldivenli kişilerce cebren bir minibüse bindirilerek kaçırıldığını ve bu esnada faillerin Müftümüze ve ailesine yönelik hakaret ve tehditler savurduklarını öğrenmiş bulunmaktayız.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği olarak, kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” olarak tanıtan kişilerce alıkonulan İmam Hüseyin Cihan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, saldırganların Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanlığını da yürütmekte olan İskeçe Müftümüze ve ailesine yönelik hakaret ve ölüm tehditlerinin esasen tüm Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı hedef aldığını düşündüğümüzü ve Mete ailesinin sonuna kadar yanında olduğumuzu beyan etmek isteriz.

Bölgemizin “bekçilere” değil, huzura, güvene, demokrasi ve İnsan Haklarına saygıya ihtiyacı olduğunu hatırlatırken, böylesine açık bir şekilde yapılan şiddet ve tehdit içeren bu tip eylemlere kayıtsız kalınmaması ve sorumluların bir an önce tespit edilerek yargılanmaları hususunda yetkili mercilerin ARTIK üzerine düşen sorumluluğu  yerine getirmelerini beklediğimizi bir kez daha ifade ederiz.

 

İSKEÇE TÜRK BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU  

A Ç I K L A M A – K I N A M A

İskeçe Müftülüğü’müzün resmi web sitesinde yapılan açıklamada, 28 Ocak 2016 Perşembe akşamı Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete’nin aile dostu ve imam olan Hüseyin Cihan’ın, Müftümüzün evine ziyaret gerçekleştirdiği sırada yüzleri maskeli, eldivenli kişilerce bir minibüse yakapaça bindirilerek kaçırıldığını ve bu esnada faillerin Müftümüze ve değerli ailesine yönelik hakaret ve tehditler savurduklarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

İskeçe Türk Birliği camiası olarak, Hüseyin Hocamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Müftümüz ve değerli ailesinin sonuna kadar yanında olduğumuzu vurgulamak isteriz.

Kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” olarak tanıtan kişilerin aksine bölgemizin “bekçilere” değil, huzura, güvene, özellikle 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile güvence altına alınan (her ne kadar tanınmasa da) haklarımıza saygı duymalarını isteriz.

Bu tip şiddet ve tehdit içeren  eylemlerin bizleri yıldırmayacağını, bilakis Müslüman Türk Azınlığı’nı daha da kenetleyerek bu davamıza sahip çıkacağımızı belirtmek isteriz. İnanmak isteriz ki, yetkili mercilerin bu tür eylemlere kayıtsız kalmayacaklarını  ve sorumluların bir an önce yakalanıp ADALET’e teslim edilmelerini beklediğimizi ifade ederiz. 

 

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu

Faziletli İskeçe Müftümüz Ahmet Mete’nin yanındayız!

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) olarak Faziletli İskeçe Müftülüğü’müzün 6 Şubat 2016 tarihinde yaptığı basın açıklamasından 28 Ocak 2016 Perşembe akşamı Müftü Ahmet Mete’nin aile dostu ve akrabası olan bir imamın Müftü’nün evine gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” olarak tanıtan yüzleri maskeli, eldivenli kişilerce yakapaça bir minibüse bindirilerek Müftümüze yönelik hakaretlerde bulunduklarını, Müftümüze ve ailesine zarar vermekle tehdit ettiklerini üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunuyoruz.

ABTTF Yönetim Kurulu olarak Avrupa’da yaşayan Batı Trakya Türkleri adına Trakya’nın Bekçileri tarafından kaçırılan İmam Hüseyin Cihan’a geçmiş olsun dileklerimizi iletir, saldırganların İskeçe Müftümüz Ahmet Mete’ye ve ailesine yönelik hakaret ve ölüm tehditleri karşısında Müftümüzün yanında olduğumuzu belirtiriz. Emniyet güçlerinden bir an önce faillerin yakalanmasını talep ediyor, bölgede can güvenliğine yapılan tehdit karşısında ciddi önlemler almalarını istiyoruz.

İskeçe Müftülüğü tarafından yapılan basın açıklamasında Müftü Ahmet Mete, geçmişte de müftülükte çalışan bir imamın tartaklandığını ifade etmiş, müftü seçildiğinden bu yana yazılı ve sözlü tehditler aldığını açıklamıştır. Bu açık bir ihbardır. Bu endişe verici durum karşısında Müftümüze ve ailesine, müftülük çalışanlara herhangi bir şey olması halinde sorumlusu elbette Yunan devleti olacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz