Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AZINLIK EĞİTİMİNDEKİ OLUMSUZLUKLAR FRANGUDAKİ, DRAGONA VE ASKUNİ’YE İLETİLDİ

AZINLIK EĞİTİMİNDEKİ OLUMSUZLUKLAR FRANGUDAKİ, DRAGONA VE ASKUNİ’YE İLETİLDİ

28
0

Atina Kapodistriako Üniversitesi Öğretim Üyeleri’nden Anna Frangudaki, Thalia Dragona ve Nelli Askuni Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ni ziyaret etti.

Frangudaki, Dragona ve Askuni, Dernek yöneticilerine, 1997 yılında Azınlık Eğitimi için başlatmış oldukları program hakkında ayrıntılı bilgi verdiler. Bu program çerçevesinde, Azınlık mensubu Anaokul, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine, ayrıca yetişkinlere ve velilere yapmış oldukları faaliyetler hakkında bilgilendirdiler. Azınlık İlkokulları’na devam eden çocuklar için hazırlamış oldukları kitaplara Türkçe-Yunanca sözlük ilave ettiklerini dile getiren Frangudaki, Dragona ve Askuni, ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu kitapların basımına izin verilmediğini açıkça belirttiler. Dernek Yöneticileri ise şu anda Azınlık ilkokullarda kullanılan kitaplar konusundaki memnuniyetsizliklerini kendilerine aktardı.

Bu ziyarette Frangudaki, Dragona ve Askuni, 2013 yılında tamamlanmış olan programın devamı olarak bu yıl başlatmayı düşündükleri ve organize ettikleri eğitim çalışmaları hakkında konuya geniş kapsamlı değinerek düşüncelerini aktardı.

Dernek tarafından, bu zamana kadar olan çalışmalardan dolayı programa güven duyulmadığı açıkça kendilerine ifade edildi. Ayrıca, okullarda Yunanca ve Türkçe’nin eşit şekilde desteklenmesi gerektiği herkesin kabul ettiği bir durum olduğu aktarıldı.

Bu çerçevede Dernek yöneticileri ile mevcut olan program dahilinde çözümlenmesi gereken eleştiriler konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Dernek ile birlikte konuya çözüm yolları bulmaya ve işbirliği içerisinde çalışmaya gönüllü olduklarını da kendilerine iletildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz